Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Öğrenciler Üniversiteleri İşgal Etti

 

 

Almanya, bugünlerde öğrenci eylemleriyle çalkalanıyor. Avusturya ve İsviçre’de başlayan öğrenci hareketleri,

Almanya’ya da sıçradı. Eğitim koşullarının iyileştirilmesini talep eden üniversite öğrencileri, amfileri işgal etti. Almanya'da eylemlerin başlamasından bu yana 20 kentte üniversite amfileri öğrencilerin işgali altında bulunuyor. Öğrenciler, internette yaptıkları açıklamada, 17 Kasım’da Almanya ve Avusturya’da eş zamanlı büyük bir gösteri yapılması çağrısında bulundu. Öte yandan, Çarşamba akşamından bu yana en büyük amfisi işgal altına tutulan Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi’nde ise derslerin bugün iptal edilmesi bekleniyor.

Farklı ülkelerde üniversite amfilerini işgal eden öğrencilerin talepleri bir hayli fazla ancak hedefleri aynı: Eğitimde fırsat eşitliği ve üniversitelere yeterli mali kaynak ayrılması! Bölümlerde aşırı öğrenci yığılmasına son verilmesini istiyor ve üniversite harçlarını da protesto ediyorlar. Eyleme katılan öğrencilerden biri boykotun, öncekilere nazaran daha geniş kapsamlı olduğuna dikkat çekti:"Bunu, bu kez başaracağımızdan kesinlikle eminiz çünkü şimdiki eylem, Avrupa genelinde bir hareket. Bunun uluslararası bir eylem olmasını umuyoruz. Şu anda 35 üniversite işgal edilmiş durumda. Bu sayının daha da artmasını umuyoruz.

 

Öğrenciler daha fazla söz hakkı istiyor

Çarşamba akşamı, Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi'nin en büyük amfisi de işgal edildi. Amfiyi kontrol altında tutan 100 kadar öğrenci, üniversitedeki karar mekanizmalarında pay sahibi olmak istediklerini açıkladı. Öğrenciler ayrıca, Avrupa ülkelerinde yüksekokul eğitim sisteminin uyumlaştırılmasını öngören "Bologna Süreci"nde bazı değişiklikler yapılmasını da talep etti. Bu arada öğrencilerin prensipte hedefleri aynı olsa da kendi üniversitelerine özel bazı talepleri de dikkat çekiyor. Örneğin Mainz Üniversitesi öğrencilerinin talepleri arasında, yurt sayısının artırılması da bulunuyor.

Schavan’dan eyaletlere reform çağrısı

Öğrencilerin boykotuna GEW ve ver.di gibi sendikalar da destek veriyor. Eylemleri anlayışla karşıladıklarını açıklayan bazı üniversitelerin yetkilileri ise şiddete başvurulmamasını istedi. Almanya Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan ise yaptığı açıklamada, eyaletlere eğitim reformunun bir an önce hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. Verilen sözlerin tutulmasını isteyen Schavan, öğrencilerin ‘bölümlerde aşırı yığılmaların önlenmesi' gibi somut gelişmeleri görmek istediğini vurguladı. Alman Rektörler Konferansı Başkanı Margret Wintermantel de öğrencilere destek sinyali verdi. Wintermantel, eğitimin kalitesini korumak ve geliştirebilmek için daha fazla personele ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

 

17 Kasım’da büyük gösteri

Almanya’da 17 Kasım’da eğitim politikasını protesto etmek üzere büyük bir gösteri düzenlenmesi planlanıyor. 10 binlerce kişinin katılmasının beklendiği gösterinin sloganı ise “eğitim satılık değildir.” Bir öğrenci, taleplerini şu şekilde sıralıyor:"Eğitimin metalaşmasına karşı olmamız çok önemli. Eğitim kurumlarımızda, ekonomik kaygıları görmek istemiyoruz. Ayrıca, her türlü kayıt kısıtlamalarının kaldırılması taraftarıyız. Üniversite harçları da kaldırılmalı. Bu, ülkemizde kalıcı bir eğitim için kesinlikle tersi etki yaratır.“Almanya'da geçen yaz aylarında da eğitim sistemindeki aksaklıkları protesto etmek amacıyla eylemler düzenlenmiş, bu eylemlere yaklaşık 270 bin lise ve üniversite öğrencisi katılmıştı.