Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

3 Kürt Kadını Katledildi

3 Kürt Kadını Yaralıyken Katledildi

12507549 1527905910870772 5294593206761921016 nŞIRNAK- Sıkıyönetimin sürdüğü Şırnak'ın Silopi ilçesinde katledilen DBP PM üyesi Sêvê Demir, Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve KJA aktivisti Fatma Uyar'ın yaralıyken infaz edildikleri kesinlik kazanıyor.

Şırnak devlet hastanesinde cenazeleri teşhis eden HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik, tanıklığını anlattı, "Sêvê ve diğer kadın arkadaşlarımız yaralıyken infaz edildiler. Buna kesin olarak inanıyorum. Sonuna kadar da bu iddiamın arkasındayım" dedi.

'MİLLETVEKİLİYİM, TÜM ZAMANIM HASTANE VE MORGTA GEÇİYOR'

"Çok zor bir süreçten geçiyoruz" diyerek söze başlayan Birlik, konuşmakta zorlandı, "1990'larda küçüktüm, anlatılırdı. Hayal meyal hatırlıyorum bazı anları. Ama şimdi yaşıyoruz, gözlerimle görüyorum. Halkımıza karşı büyük bir vahşet uygulanıyor. 7 aydır milletvekiliyim ve tüm zamanım morgda ya da hastaneye geçiyor" dedi.

Günlerdir mahallelerin taranarak katledildiğini, sağ kalanların gözaltına alınarak toplama kampı gibi yerlerde toplandığını ve bilgi alınamadığını belirten Birlik, 3 kadın devrimcinin öldürülmesiyle ilgili olarak şunları anlattı: "Sêvê'yi morgda ben teşhis ettim. Ben böyle bir vahşet görmedim. Üç kadın arkadaşımız yaralıydı ve kesinlikle infaz edildiler. Kadın oldukları için, Kürt oldukları için ve partimizin çalışanı oldukları için katledildiler.

'SEVE'Yİ ELLERİNDEN TANIDIM'

Pazartesi akşamı saat 19.30 sıralarında DBP Silopi İlçe Eş Başkanı Gülşen Özden'e telefon geliyor. Arayan kişi vurulduklarını belirterek, ambulans istiyor. '4-5 kişi yaralı. Aralarında Sêvê arkadaş da var' diyor. Sonra ben saat 21.00 sıralarında telefon aldım. Gülşen arkadaşım aradı. Sêvê'nin yaralı olduğu bilgisini aldığını söyledi. Grup başkan vekilimiz Çağlar Demirel, milletvekili arkadaşlarım Ferhat Encü ve Aycan İrmez ile iletişim kurdum. Görüşmeler yaptım, ambulans istedik, adresi tahmini söyledik. Ambulans gece saat 01.00 sıralarında olay yerine gidiyor. Bizim ambulansa söylediğimiz menfez ile ambulansın arkadaşları aldığı menfez aynı yer. Arkadaşlarımızın yaralı oldukları kesin. Arayan kişi yaralı olduklarını söylüyor. Sêvê kafasına o darbeyi ilk anda almış olsaydı, telefon açan kişi Sêvê'nin yaralı değil ölü olduğunu söylerdi. Bu da durum Hacı Birlik olayına benziyor. Hacı'yı yaralıyken yakalayıp infaz etmişlerdi. Sonradan bunun kayıtları da ortaya çıktı. Burada yaşanan vahşeti kelimelerle anlatamıyoruz. Ben morga girdiğimde gördüğüm tam bir vahşetti. Sêvê'nin kafası yoktu. Yüzünün üçte ikisi yoktu. Arka tarafı yoktu. O güzel saçları yoktu, kan içindeydi. Ben Sêvê'yi ellerinden tanıdım. Bir kez daha söylüyorum, arkadaşlarımız yaralıydılar ve sonradan infaz edildiler."

'VAHŞETİ ANLATMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM'

Önceki gün katledilen 2 gencin hala cenazesinin alınmasına izin verilmediğini belirten Birlik, "Bu vahşeti anlatmakta zorluk çekiyorum artık. Hangi dinde, hangi kültürde, hangi inançta böyle bir şey var. Halk iki gündür, çocuklarının cenazelerini almak için uğraşıyor. Bu mahallenin çocukları. İnsanların kendi cenazelerini kaldırmasından daha doğal, daha insani ne olabilir ki? Ancak iki gündür o iki cenazenin başına kobraları dikip, yaklaşana ateş açıyorlar" dedi.

İktidarın bütün bir halkı katliamlarla itaate zorlamak istediğini kaydeden Birlik, şöyle konuştu: "Rejimlerini Hitler'e benzetmişlerdi. Aynı uygulamaları yapıyorlar. Bugün Kürdistan'da hukuk yok, savcının iradesi yok. Hastaneler, kamu kurumları kolluk kuvveti dolu. Şırnak merkezini de doldurmaya başladılar. Sağlık müdürlüğünün pencerelerine çuvallarla dolu. Çalışanlar binaya kimlik kartı göstererek giriyor."

Dün akşam Bahçelievler Mahallesi'nde bir gencin daha katledildiğini hatırlatan Birlik, "19 yaşındaki Çetin Taşar isimli genç, zırhlı araçtan açılan ateşle başından öldürüldü. Şimdi yine morga gidiyorum" dedi