Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Tunceli operasyon adıdır, önce canımızı sonra adımızı aldılar'

DTP Genel Başkanı Yardımcısı Emine Ayna, "Kürt sorunun çözümünde muhatap Kürtler, DTP, PKK ve sayın Öcalan´dır. Yoksa çözemezsiniz. Hak mücadelesi verenlere terörist derseniz, barış dili olmaz. Şiddet dili olur" dedi. DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Tunceli'nin adının değiştirilmesine ilişkin, "Önce adımızı sonra canımızı aldılar. Yetmedi. Sonra onurumuzu kimliğimizi almak istediler. O kadar kolay değil" dedi.


Tunceli'de bu yıl 9'uncusu düzenlenen Kültür ve Doğa Festivali'ne katılan DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ile DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, sert konuşmalar yaptı. Milletvekili Halis, festivalde yaptığı konuşmada, 74 yıl önce Dersim'in adının Tunceli olarak kanunla değiştirildiğini belirterek, "Tunceli operasyon adıdır. Önce adımızı sonra canımızı aldılar. Yetmedi. Sonra onurumuzu kimliğimizi almak istediler. O kadar kolay değil. Bir coğrafyanın insanlarını sevmeyenler o coğrafyayı da sevemez. Bu nedenle barajlarla boğmaya çalıştılar. Bizde direniş zinciri oluşturmaya kararlıyız. Kürt sorununun artık çözümden başka yolu kalmamış. Kürt sorunu karşısında direnmek için bir neden yoktur. Artık yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyoruz" dedi.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, konuşmasına üzerine basa basa söylediğini belirterek, "Tunceli değil, merhaba Dersimliler" diyerek başladı. Ayna, "Türkiye'de 3 il ismi duyduğumda tüylerim diken diken oluyor. Bunların 2 tanesi Kürdistan'da. Türkiye'de İstanbul, Amed ve Dersim'in adı geçtiğinde tüylerim diken diken oluyor. Sayısız devrim şehitleri vermiştir. Türkiye'nin özgürleşmesi için fedakarlıkta bulunan sosyalist ve Kürt mücadelesinin en büyük değerleri Dersim'den çıkmıştır. Devlet Tunceli'de ısrar ediyor. İlk kez DTP ile Dersim güncelleşti. Tunceli adının bırakılmasının nedeni Dersim'in özgürlük mücadelesini tarihten silmektir" dedi.
DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Kürt sorunu tartışılırken, PKK ve Abdullah Öcalan'ın dışında tartışılmayacağını ileri sürdü. Ayna, şöyle konuştu:
"Hükümet bir çözüm istiyorsa neden bir muhatap istemiyor? AB'ye çözeceğim diyor, üzerinde çalışıyoruz diyor. Genelkurmay, MİT ile görüşüyor. Sivil toplum temsilcileri ve siyasi partilerle de görüşerek projeyi tartışarak açıklayacaklar. Ölme eşeğim yaz gelsin. Burada insanlar ölüyor. Türkiye'de Türk halkının sahip olduğu haklara benimde hakkım var. 30 yılın bilançosu herkes için kayıptır. Kürt sorunun muhatabı Kürtler, DTP, PKK ve sayın Öcalan'dır. Yoksa çözemezsiniz. Hak mücadelesi verenlere terörist derseniz barış dili olmaz. Şiddet dili olur. Artık herkes kendini Kürtlerin yerine koymalı empati yapmalıdır"
Alevilere en çok önem veren partinin DTP olduğunu savunan Ayna, "Alevilere en çok yer veren ve Alevi haklarını savunan parti bizim partimizdir. Partimizin grubunda 4 Alevi milletvekili var. Meclis'te her yerde Alevi haklarını Türkiye'de DTP savunuyor ve Alevi halkına sahip çıkıyor" dedi.(dha)