Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Silvanda 8 Gündür Neler Oluyor Bir Kent Yok Ediliyor

Silvanda 8 Gündür  Neler Oluyor Bir Kent Yok Ediliyor

sılvanAmed'in Silvan ilçesinde 8 gündür devam eden sokağa çıkma yasağında yaşamını yitiren Yakup Sinbağ ve Mehmet Gündüz'ün cenazelerinin toprağa verilmesinin ardından yasaklı mahallelere girmeye çalışan yurttaşlara polisler saldırdı. Aralarında kadın, çocuk, yaşlı binlerce kişi "Bijî berxwedana Farqînê" sloganlarıyla Konak, Mescit ve Tekel mahallesine koştu. Aralarında DBP Genel Eş Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekillerinden Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, Avukat Gülşen Özbek ve KJA Genel Sözcüsü Ayla Akat Ata ile onlarca kişi mahallelere girdi.

Halk direnişinin sürdüğü mahallelere giren ve mahallelerde inceleme yapacak olan kitle oturma eylemi başlatacak. Yüzlerce kişi mahalleye girerken, mahalle dışında kalanlara ise polis müdahale etti. Silvan halkı: Günlerdir katlediliyoruz ama boyun eğmeyeceğiz

AMED - SEDAT SUR

Silvan’da sekizinci gününde sokağa çıkma yasağı ve saldırılar devam ederken, halk patlama noktasında. Silvanlılar, "Artık patlamak üzereyiz, bu kuşatma ve saldırılar  sona ermezse büyük kitlesel patlamalar olur" uyarısında bulundu. Halk, AKP'nin zulmüne karşı asla boyun eğmeyeceklerini de söyleyerek, direnişlerinin sahiplenilmesini istedi.

Amed'in Silvan ilçesinde, sekizinci gününe giren sokağa çıkma yasağı boyunca,  devlet güçleri 6 sivili katlederken onlarca evi yakıp yıktı. Sokağa çıkma yasağı uygulanan mahalleler dışında, Silvan genelinde de sıkıyönetime başvuruluyor. Silvan halkı katliam, saldırı ve sıkıyönetim uygulamarına karşı büyük bir öfke içinde.

ANF’ye konuşan  Melek Yaman, Sevim Meygil, Kudret Kırtay, Ferhat Binen ve Orhan Yazkan isimli Silvanlılar, "Devlet bu saldırılarla bize boyun eğdiremez. Bir an önce bu saldırılar durmazsa büyük olaylar yaşanacak" uyarısında bulundu.

'DEVLETE KİN DOLUYUZ'

Sevim Meygil:

"Biz ne tepkisiz ne de sessiz kalacağız. Bu devlet içimizi kinle doldurdu. Evlerimizi basıyor, çocuklarımızı gözaltına alıyor, işkence ediyor. İnsanlarımız artık isyan etmek zorunda kalıyor, baş kaldırıyor. Çocuklarımızı katleden bir devlet  var ortada, artık kimse bu devlete sessiz kalmasın.  Silvan halkı patlama noktasına gelmiş, bu devlet Silvan halkını çoktan patlama noktasına getirdi.   Bu noktadan sonra bu devlet daha bize ne yapabilir ki... Cezaevlerine atıyorlar, işkence  yapıyorlar, katlediyorlar.  Devlet bize yeni zulüm etmiyor, son birkaç aydır kamuoyu yaşananları görüyor, duyuyor. Bundan önce de benzer katliamlar yapıldı.  Bu devlet artık psikolojimizi bozdu, artık ne diyeceğimizi bilmiyoruz."

'SİLVAN DA KOBANE GİBİ KAZANACAK, ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Melek Yaman:

"Devlet ne varsa Silvan halkına uyguluyor. Çocuklarımızı katlediyor, evlerimizi yakıyor. Biz de bu zulme boyun eğmeyeceğiz, herkes de bunu bilsin, biz devlete boyun eğmeyeceğiz.  Çocuklarımızı, davamızı, şehitlerimizi  takip etmeye, anılarına bağlı kalmaya devam edeceğiz.

Bakan 'üç mahalleyi de yıkacağız'  demiş. Ne yapıyorsa yapsın, zaten yıkıyor, zaten halkımıza her türlü zulmü ediyor. Amaçları halkımızı göçertmek, amaçları buraları Kürt halkından temizlemek. Ama biz direneceğiz, toprağımızı bırakmayacağız. Direnişimiz devam edecek,  hiçbir şey gözümüzü korkutamaz. Her şeye yeteriz; ölüme de varız, tutuklanmaya da varız, hiçbir şeyden çekinmiyoruz.  Tek bir kişi kalana kadar Önderliğimizin peşinden gideceğiz, asla boyun eğmeyeceğiz. Biz ölmekle bitmeyiz, bir ölür bin geliriz. Bizim  birliğimiz var, güçlüyüz, Erdoğan’a boyun eğmeyiz, bunu Erdoğan bilsin, Kürtler ona boyun eğmez.  Öldürerek bizi bitiremez. 'Kobanê düşecek' diyordu. Kobanê zafer kazandı. Silvan da  Kobanê gibi zafer kazanacak.  Ne Cizre biter, ne Silvan biter, ne Kandil biter. Unutsunlar bunları. Bin kişi gitsek her gün yerine bin kişi koyarız.  Biz böyle çok büyük badireler atlattık, bunu da atlatacağız. Bize yaptıkları tüm zulme rağmen boyun eğdirememek onların içine dert olacak, o dert ile ölecekler. Asla yılmayacağız."

'CAMİLERİMİZ BOMBALANIYOR'

Kudret Kırtay:

"Erdoğan  Müslüman olduğunu iddia ediyo. Bu nasıl Müslümanlıktır! Çocukarımız kafalarını evlerden çıkarınca infaz ediliyor. Burası bizim toprağımız, evimiz. Erdoğan, bizi evimizde, toprağımızda katlediyor. Camilerimiz bombalanıyor, bunlar Müslüman olduğunu iddia ediyor, böyle Müslümanlık  olur mu!Erdoğan, ne olursa olsun katliam peşinde,çocuklarımızı katletme peşinde. Türk devleti  bize ve çocuklarımıza yaşam hakkı bırakmadı. Türk devleti insanlarımızı evinin kapısında, kahvehanede katlediyor, çocuklarımızı katlediyor. Erdoğan, zalimdir, firavundur. Eğer Müslüman ise gelsin bu kanı durdursun, gençler ölmesin.  Bizim kanımız kan değil mi, canımız can değil mi... 'Mahalleleri haritadan sileceğiz' diyorlar. Allah yanlarına bırakmaz. Ölen Erdoğan’ın, bakanların çocukları değil. Onlar servetlerine servet katıyor, halkın çocuklarını da ölüme sürüklüyorlar."

'BURASI YANARSA BATI DA YANAR!'

Ferhat Binen:

"İnsanlar artık patlama noktasında, herkes bunu bilsin ki, artık dayanamıyoruz. Yaklaşık on günden bu yana Silvan’ın sadece üç mahalelsinde değil tamamında sıkıyönetim var.  Kahvehanede oturan insanlar tarandı, katledildi. İnsanlarımız eziyet altında, ayaküstü küfürlere, hakaretlere  maruz kalıyorlar. Artık, buna kimse dayanamaz, silahla, tankla, topla günlerdir Silvan halkına saldırı oluyor. Yirmi beş tane ev yakıldı, halen evler yakılıyor.  Bunun hesabını kim verecek.

Devlet Silvan’ın üç mahallesini haritadan sileceğini söylüyor; bunun için tüm Silvan’ı haritadan silmesi lazım. Hepsi birbirine bağlıdır. Silvan, Diyarbakır, İstanbul, hepsi biribirine bağlıdır. Burası yanarsa batı da yanar. Biz birbirimize bağlı bir halkız.  Bu kuşatma artık sona ermeli, aksi halde çok büyük kitlesel patlamalar olur."

'SİLVAN SAHİPLENİLMELİ'

Orhan Yazkan:

"Açık bir katliam yaşanıyor, burada günlerdir halkımız zulüm altında. Artık buna bir çözüm bulunması gerekiyor.  Yandaş medya Silvan’ı görmüyor, batı da yaşayan insanlardan gizleniyor buradaki katliamlar. Son iki gündür bir ilgi gelişmeye başladı, bu ilgi ve sahiplenmenin daha da büyümesi gerekiyor."