Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Berfo Ana yaşamını yitirdi

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın annesi ve Berfo Ana yaşamını yitirdi. Kayıp ailelerinin sembol ismi haline gelen Berfo Ana, 33 yıl boyunca oğlunun cenazesini bulmak için mücadele etti. 

12 Eylül darbesi döneminde 8 Ekim 1980'de gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan ve işkence sonucu katledildiği belirtilen Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo Kırbayır 105 yaşında yaşamını yitirdi. Cumartesi Anneleri'nin sembol isimlerinden Berfo Ana, darbeci generallerin Ankara'daki yargılamalarına katılarak, çocuğunun mezarının yerini sormuştu. 
Berfo Ana’nın yaşamını yitirmesine ilişkin ailesi tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:  “En son mide kanseri teşhisi konan, ameliyat sürecini direnişiyle atlatan Berfo Anamız'ın sağlık durumu son günlerde kötüye gidiyordu. Berfo Ana, ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini bulmaya adamıştı. Son nefesinde de yine oğlunun adı ağzındaydı. 105 yaşında olmasına rağmen oğlunun katili Kenan Evren'in yargılanacağı 12 Eylül Mahkemesi'ne kadar gitti. Adaletin temsilcisi oldu. Kendi yaşamıyla direnişin temsilcisi oldu. Annemizin, Cemil'in kemiklerini bulmadan toprağa gömülmesine sebep olan herkesin hak ettikleri cezaları almaları için, Kırbayır Ailesi olarak bu mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.'' 

Göle'de toprağa verilecek 
Ailesi, Berfo Ana'nın 'Beni çocuğumun kemiği bulunmadan defnetmeyin, mezara gömmeyin' dediğini de belirtti. Berfo Kırbayır'ın cenazesi, bugün saat 11:00'de Karacaahmet Mezarlığı'nda yapılacak törenin ardından, Kars'ın Göle ilçesinde defnedilmek üzere yola çıkacak.
Berfo Ana, ilerleyen yaşına rağmen, kayıp annelerinin mücadelesine aktif katılarak, tüm eylemlerinde yer almıştı.  Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü'nün Cumartesi Anneleri adına Berfo Ana'ya verileceğini açıklamıştı. 

DÖKH ve BDP'den başsağlığı mesajı

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), yaşamını yitiren Berfo Ana için başsağlığı mesajı yayınladı. Evlatlarının mezarlarının bile analara çok görüldüğü belirtilen başsağlığı DÖKH mesajında, şu ifadeler yer aldı: "Ölüm siyasetine karşı hep bir yaşam arayışı ve çığlığı olan Berfo Ana'ya sözümüzdür, oğullarınız ve kızlarınızın katilleri kadın hakikati ile yargılanacak, tarih mezarlığına gömüleceklerdir. Berfo Ana sen faşizmi bir ana yüreği ile yargıladın. Mahkum ettin ve insanlık kazandı. Hepimize dünyanın en güçlü silahının analık hukuku ve vicdan olduğunu kanıtladın."

BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş, yaşamını yitiren Berfo Ana için başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda, ''Kendisi kayıp ailelerinin yıllardır vermiş olduğu mücadelenin sembol ismi oldu. Ve böyle de anılmaya devam edecektir" denildi.