Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

REZİL BİR KARAR

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası vermesini sert bir şekilde eleştiren İstanbul Milletvekilimiz Sayın Sebahat Tuncel, “Bu davadan cezaevinde yattım. 5 yıldır bekletiyorlar. Başbakan Erdoğan’ın talimatından sonra bitirdiler. Siyasi bir karardır. Devlet düşman hukuku uyguluyor” dedi.

İstanbul Milletvekilimiz Sebahat Tuncel, İstanbul 10. Ağı

r Ceza Mahkemesi’nin hakkında verdiği 8 yıl 9 ay hapis cezasını DİHA’ya değerlendirdi. 

Tuncel, hakkında açılan davanın cezaevine girmesine neden olan dava olduğunu ve kararın 5 yıldır bekletildiğini ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yargıyla görüştük gereğini yapacaklar” sözünden sonra acele bir şekilde kararın verildiğini söyledi. Karara sert tepki gösteren Tuncel, “Bu siyasi bir karardır. Düşman hukuku uyguluyor devlet. Başbakan yargıya talimat verdik dedi yargı da gereğini yapmış. Kendi hukuki kurallarını bile zorlayarak karar aldılar” dedi. 

‘Rezil bir karar’

Kararın, AKP hükümetinin Kürt sorununa yaklaşımı olduğunu söyleyen Tuncel, kararın Kürtlere yönelik bir uygulama olarak yorumlanması gerektiğinin altını çizdi. Tuncel, “8 bini aşkın arkadaşımız zaten cezaevindedir. Dışarıda olanlara da bu tür baskı uyguluyorlar. Bizim açımızdan mücadele sürecek. Skandal karar ile yetinmemişler bir milletvekiline yurtdışı yasağı uyguluyorlar. Böyle rezil bir karardır” dedi. 

Tuncel, hukuk kurallarının uygulanması durumunda dahi beraat etmesi gereken bir davadan ceza aldığını belirterek, cezaevinden çıktıktan sonra bu davadan dolayı dokunulmazlık almadığını yargılamanın sürdüğünü söyleyerek, diğer milletvekilleri için de böylesi sürecin başlatılabileceğine işaret etti. Tuncel ayrıca hukuki sürecin bitmediğini gerekli itirazları yapacaklarının altını çizdi.