Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Savaşa Karşı "Barışa Çığlık"

Antakya'nın Yeşilpınar beldesinde her yıl düzenlenen Defne Kültür ve Sanat Festivali bu yıl Suriye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle 25-26 Ağustos tarihlerinde "Barışa Çığlık" başlığıyla panel, söyleşi ve forumlarla düzenlenecek.

İlkay Akkaya, Hilmi Yarayıcı,Gülten Kaya, Suavi, Cahit Berkay, Enver Aysever, Pınar Sağ, Orhan Alkaya, Semir Aslanyürek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Hüseyin Aygün veİlhan Cihaner, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan YardımcısıEnder İrmek, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş gibi pek çok siyasetçi, sanatçı ve aydının katılacağı organizasyon Yeşilpınar Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşecek.

Kılıç: Hatay halkı tedirgin

Etkinlik hakkında bianet'e bilgi veren Yeşilpınar Belediye Başkanı Malik Kılıç, Suriye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle Hataylıların oldukça gergin olduğuna dikkat çeken Kılıç, Suriye'de savaş istemediklerini ve bu çerçevede iki gün boyunca paneller düzenleyeceklerini söyledi.

"Beldemizde her yıl Defne Kültür ve Sanat Festivali'ni düzenliyorduk. Festival çerçevesinde her yıl düzenlediğimiz faaliyetler bu yıl içinde bulunduğumuz durum nedeniyle farklılık gösterecek. Bu yıl konserler, yarışmalar, eğlenceler ve spor etkinlikleri yerine savaşa karşı panel, söyleşi ve forumlar düzenleyeceğiz."

"Suriye'den gelen göçmenlerin bazıları şehirde çeşitli rahatsızlıklara neden olabiliyor ve Hatay'da bulunan hem Aleviler hem de Sünniler durumdan son derece tedirgin."

"Hatay bir hoşgörü şehri. Burada tüm dinler ve tüm kültürler bir arada yaşıyor ve şimdiye kadar herhangi bir sorun olmadı. Ancak mevcut durum nedeniyle insanlar bu huzurun bozulmasından endişe duyuyor."

"Filler tepişiyor çimenler eziliyor"

Organizasyonla ilgili olarak Yeşilpınar Belediyesi tarafından yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Yayladağı sınırındaki orman yangını gibi, her an sınırları aşabilecek bir savaş yaşanıyor komşumuzda... Sıfır sorun diye başladığımız komşuluğumuz, sınıra yığılan silahlar ve insanlarla savaş hazırlığına dönüşmüştür."

"Suriye'de yaşanan 'karışıklık', 'isyan', 'demokrasi mücadelesi', 'emperyalist oyunlar', 'Arap baharı', 'büyük Ortadoğu projesi' ya da 'savaş' yani her ne dersek diyelim; oradaki insanların öldüğü ve öldürüldüğü gerçeğini değiştirmiyor. Tıpkı Irak'ta ve Libya'da olduğu gibi 'filler tepişirken çimenler ezilmeye' devam ediyor."