Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Aygün"ZORLU ROLLER ÜSTLENDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM"

CNNTÜRK televizyonunda yayınlanan ’Aykırı Sorular’ adlı programa telefonla bağlanarak başından geçenleri anlattı. 
Aygün, "Bunun biraz propaganda amaçlı bir eylem olduğunu tahmin ediyordum. Benden de özel olarak bölgede yakıcı bir çatışma ortamına son verilmesi için daha çok çaba harcamamı talep ettiler" diye konuştu. 
Aygün , "Başında beri kaygılı değildim. Bunun biraz propaganda amaçlı bir eylem olduğunu tahmin ediyordum. Fakat PKK’nin elinde başta Kaymakamımızı olmak üzere, askerler sivil bazı insanların olduğunu biliyoruz. Bu insanlarında sorunlarının gündeme gelmesi ve onlarında hürriyetlerinin sağlanması talebinin, kamuoyunda daha güçlü şekilde dile getirilmesi için böyle bir kötü olayın iyi bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Onların deyimi ile bunun bir misafirlik olduğunu söylediler. Benden özellikle bağımsız siyaset alanında siyaset yapmamı istediklerini söylediler. Kürt sorunun çözümü, akan kanının durması, dağlarda bulunan binlerce gencin ailelerine kavuşması için, siyaset kurumunun, parlamentonun daha fazla rol üstlenmesi dileklerini dile getirdiler. Benden de özel olarak bölgede yakıcı bir çatışma ortamına son verilmesi için daha çok çaba harcamamı talep ettiler" dedi. 

"ZORLU ROLLER ÜSTLENDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM" 
Aygün, "Ben zaten 1 yıllık parlamenterlik hayatımda Kürt sorunun çözümü için zorlu roller üstlendiğimi düşünüyorum. Mesela tezkereye hayır oyu vermiştim. Bağımsız siyasetin bana daha uygun olduğunu, daha çok yakışacağını söylediler. Bende, ’Silahların gölgesinde  vereceğim kararın özgür bir karar olmayacağını, bu kararı sadece kendi özgür iradem ile vereceğimi’ söyledim. Beni Dersim Dağları’nda, derelerinde buz gibi sular akan, etrafı ağaçlarla kaplı bir yerde tuttular. Bugün aynı yerden, aynı yollardan dolaştırarak serbest bıraktılar" diye konuştu. 

"BU ONURU SIRTIMDA TAŞIYORUM" 
Hakkında yapılan ’Terör örgütüne ideolojik yakınlığı var’ iddiaları hakkında ise Aygün şunları kaydetti: 

"Yapılan iddialar çok mezhepsiz şeyler. İnsan duyunca üzülüyor. Ben CHP Milletvekiliyim ve bu onuru sırtımda taşıyorum. Bunu böyle söyleyenlerin ellerinde hiç bir kanıt olmadığı gibi, bireyselde de vicdanlarının olduğunu düşünmüyorum. Ama barış istemek, barışı savunmak,Türkiye’nin bazı çevreleri tarafından PKK yandaşlığı ile suçlanıyor. Bu tutumu da doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Bu tümüyle siyasi propagandaya yönelik bir şeydi, can güvenliğime her hangi bir kasıt yoktu. Türk toplumuna bir mesaj vermek için yapıldığını düşünüyorum."

kaynak-Radikal