Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Polis Sokak Ortasında Öldürdü

İzmir'de polis arabası ile bir otomobilin çarpışmasının ardından, polis memurları Emrah Barlak'ı (22) tabancayla ateş ederek öldürdü.

Dün, Karabağlar İlçesi'nde resmi polis aracı ile sivil bir araç çarpışarak kaza yaptı. Bir polisin araçta bulunanları telsizle darp etmesi üzerine çıkan tartışmada, polis araçta bulunan Emrah ve Erhan Barlak ile Faruk Karhan'a silahla ateş etti. Yaralı olarak hastaneye kaldırılaran Emrah Barlak öldü.

Polisin Emrah Barlak'ı bacağından ve karnından dört kurşun, Erhan Barlak ve Faruk Karahan'ı birer kurşunla yaraladığı öğrenildi. O sırada yoldan geçen Halil Altun'un da yaralandığı belirtildi.

Ayrıca olay sırasında halkın tepki göstermesi üzerine, polis havaya ateş etti ve biber gazı kullandı.

ÇHD: Failler cezalandırılsın

Çğdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi de yaptığı basın açıklamasıyla olayın faillerinin cezalandırılmasını istedi. ÇHD'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Polise verilen silah kullanma yetkisi, devletin ve yargının halka karşı öldürme dahil her türlü baskı ve şiddeti uygulayan güvenlik güçlerine yönelik koruması bu saldırının da temel nedenidir. Polis, canını korumakla görevli olduğu insanlar üzerine pervasızca ateş etme cesaretini ve gücünü, devletin bu koruyan, kollayan, kışkırtan tavrından  ve yasalarında sınırsız verilen yetkilerinden almaktadır.

"Çağdaş Hukukçular Derneği, sürekli olarak polisin silah kullanma yetkisine yönelik eleştirilerini yöneltmiş, hem bu yetkiyi, hem de polisin işlediği suçlar karşısında yargının görmezden gelen, koruyan, kollayan tavrına her olayda tekrar tekrar kamuoyunun dikkatini çekmiştir.

"Dün işlenen hunhar saldırı ve cinayetin sorumlusu, o silahı ateşleyen polis kadar, o silah defalarca patlarken müdahale etmeyen polisler kadar, polisin yetkilerinde sınırlamaya gitmeyen TBMM, iktidar partisi ve polisi cezalandırmamak için direnen yargıdır.

"Temennimiz, bu olayın bir daha tekrarlanmaması için gereken önlemlerin alınması, polisin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılması, bu olayın failinin ve diğer sorumlularının etkili bir şekilde yargılanıp etkili bir şekilde cezalandırılmalarıdır."

Polislerin yorumu

Memurlar.net web sitesinde yaşananlarla ilgili açılan başlıkta yer alan polis yorumları ise şöyle:

* Üzüldüm polis abimize, O'nu bu hale getirenler utansın. İnşallah çok bi ceza almaz. Bazı polisler gibi sandalyeyi kafasında kırdırmadı, sonra da kaçmadı ya helal olsun ona, olması gereken bu ama mermi keşke kasığına doğru gelmeseydi.

* Keşke böyle bir olay olmasaydı ama elinde sandalye polise saldırıyor, polise bu gibi saldıranları Amerikadaki gibi herzaman vuracaksın bak bakayım birdaha polise ve devlete karşı gelebiliyorlar mı?

* Çok güzel yapmış eline sandalye alan polise vurmaya çalışıyor. Artık o mahallede polise yan bakamazlar bile.

* Polisin başı belaya girmiş ancak arkadaşımın eline sağlık. Memlekette görev yapılamaz hale geldi. Dövüyorsun dövdü diyorlar. Gazlıyorsun gazladı diyorlar. Laf söz dinlemeyen şerefsizlere nasıl davranacaksın. Bunun tek suçlusu her türlü görevi polise yıkan ve polisiye tedbirler uygulayan idarecilerdir.

* 10 numara 5 yıldız olmuş .. Ne bu bee şamar oğlanına döndük gelen vuruyo giden vuruyo.. Çakala bak valla sabah sabah keyfim yerine geldi... Sol eldeki sallamaya dikkat yanlız sadece sandelye yok... Benim kılıma zarar getircek adamı zıplatırım bizimki can değilmi....

* Ulan yeter be sıraya dizerler hastanede dayak atarlar teröristler şehit eder hiçbirinizin sesi çıkmaz biz bi hata yapınca hemen zıplarsınız hepiniz vatan hainisiniz sizin gibilerine hizmet etmek utanç verici ama devam edin bu kafayla gördüğünüz polise saldırın sizde elbet bulursunuz belanızı