Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Küçük yüreklerin zulme karşı isyanı

Toplama kampına dönüşen Urfa Cezaevi’nde 13 tutsağın diri diri yanarak can vermesi öfke patlamasına neden oldu. Dün  Urfa, Kürkçüler, Antep ve Ceyhan cezaevlerinde isyan eden tutsaklar koğuşları ateşe verdi, 50’ye yakın tutuklu yaralandı


İSYANDA 14 TUTUKLU YARALANDI

İki gündür koşulların düzeltilmesi için hiçbir şey yapılmaması, sonunda sabırları taşırdı. Çocuk koğuşunda başlayan ikinci isyanın ardından cezaevinde yangın çıktı. Çok sayıda asker ve polisin müdahale ettiği isyanda, 1’i ağır 14 tutuklu yaralandı. Yangını gören yüzlerce kişi bir anda cezaevi önüne akın etti. Polis, ailelere gaz bombalarıyla saldırdı.

ATEŞ ANTEP, ADANA VE CEYHAN’A SIÇRADI

Urfa Cezaevi'nde 13 kişinin ölmesinden sonra dün çıkan ikinci yangın, etkisini Kürkçüler , Ceyhan ve Antep cezaevlerinde de gösterdi. Kürkçüler E Tipi ile Antep ve Ceyhan cezaevlerinin çocuk koğuşlarında Urfa’daki ölümlere tepki olarak yangınlar ve isyanlar başladı. Her üç cezaevinde toplam 27 kişi hastanelere kaldırılırken, yangınlara müdahale edildi.

Kürkçü avludan aktardı

Cezaevi avlusundan telefonla görüştüğümüz BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü,  isyana ilişkin edindiği bilgileri gazetemizle paylaştı: "Cezaevi İdaresi'nin anlatımlarına göre çocuk koğuşunda yataklar öğleden sonra yakılmış. Cezaevi yönetimi de ölümler yaşanmaması gerekçesiyle iş makineleriyle duvarları yıkıp müdahalede bulunduğunu aktardı. Ancak cezaevi yönetiminin verdiği bilgileri teyit edemedik. Cezaevi avlusuna alınırken idarenin saldırısına uğradık."

Oğlum suçunu dahi bilmiyordu

Urfa Cezaevi’nde diri diri yanarak ölenlerden 23 yaşındaki Sinan Özalp henüz suçunu bile bilmiyordu. Özalp'ın babası Ahmet Özalp, oğlunun 3 ay önce bir kavgada sadece orada olduğu için tutuklandığını söyledi. Özalp, "Adalet böyle olmamalıydı. Biz oğlumuzun suçunu dahi bilmeden, oğlumuz cezaevinde öldü" dedi.

Mehmet Satış henüz çocuktu

Hükümet yetkilileri, "ihmal varsa, araştırılacak" diye dursun, ölenlerden biri olan Mehmet Satış ise henüz çocuktu. Daha 17 yaşında olan Satış'ın 4 ay önce tutuklandığı ortaya çıktı. Satış, böylece hiç yargılanmadan ölüme mahkum edildi ve cezası infaz edildi!


Küçük yüreklerin zulme karşı isyanı

Önceki gün 13 mahkumun yanarak öldüğü Urfa Cezaevi’nde yeniden yangın çıktı. Yangına müdahale edilirken, cezaevi içinden silah sesleri geldiği belirtiliyor. Cezaevlerine zırhlı araçlar ve iş makineleri girerken, yaralılar da ambulanslarla çıkarılmaya başlandı. Önceki gün çıkan yangında 13 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı Urfa Cezaevi’nde, saat 18.00 sıralarında yeniden yangın çıktı. Saat 18.00 sıralarında cezaevinin arka kısmındaki koğuşlardan dumanlar yükselmeye başladı. Yükselen dumanlara cezaevi personeli ile askerler müdahale ederken, itfaiye ekiplerinden de yardım istendi.

Silah sesleri

İhbarın ardından cezaevine çok sayıda itfaiye ekibi ile ambulans sevk edildi. Peş peşe içeriye giren itfaiye erleri yangına müdahale ederken, içeride bulunan askerlerin de gaz maskeleri takarak koğuşlara ilerledikleri görüldü. Olaylar sürerken iş makinelerinin cezaevine geldiği ve içeride “diz çökün, ellerinizi kaldırın” anonslarının yapıldığı duyuldu.

Halka saldırı

Yangını gören yüzlerce kişi de bir anda cezaevi önüne akın etti. Cezaevi önünde toplanan kalabalık, olay yerine zırhlı araçlarıyla gelen polisler tarafından saldırıya uğradı. Ailelere gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırılırken, ara ara silah da kullanıldığı öğrenildi. Polisin ailelere müdahalesi devam ederken, BDP Riha (Urfa) Milletvekili İbrahim Binici, BDP Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Urfa Baro Başkanı İrfan Güven cezaevi önüne geldi. Açıklama yapan Urfa Valisi Celalettin Güvenç, yangının kontrol altına alındığını belirtti.

Biri yoğun bakımda 14 yaralı

Urfa E Tipi Cezaevi’nde çıkan ikinci yangında 1’i ağır 14 tutuklunun yaralandığı açıklandı. Urfa Valisi Celalettin Güvenç haberi doğruladı.

Bu arada, tutuklu ailelerine polisin müdahale etmesi üzerine çıkan çatışmalar mahallelere yayıldı. Polisin gaz ve tazyikli su ile saldırısına yurttaşlar taşlarla karşılık veriyor. Polislerin sokakta bulunanlara ve evlere gaz bombası attığı gözlendi. Çatışmalar cezaevi yakınlarında bulunan Eyüb Nebi, Onikiler ve Muradiye mahallerinde devam ediyor.


Antep, Adana ve Ceyhan’da 27 yaralı

Urfa Cezaevi’nden sonra Adana, Antep ve Ceyhan cezaevlerinde de yangın çıktı. Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 10, Antep’te 5, Ceyhan’da ise 12 tutuklu hastanelere kaldırıldı.


Cenazeler kaldırılıyor

Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde koşulları protesto etmek için çıkan yangın sonucu yaşamını yitiren 13 kişiden 11’inin cenazesi toprağa verilirken, cenaze törenine devlet yetkililerinden kimse katılmadı. Antep’e giden aileler bir bir cenazeleri alarak, Urfa’ya getirdi. Hüseyin Kıskaç, İbrahim Halil Kaya, Fuat Yıldız, Sinan Özalp, Mehmet Satış, Süphi Köksal, Şükrü Uldes, Fuat Yıldız, Mehmet Emin Gerçek, Mehmet Kemal Kılıç’ın cenazeleri, Haran Kapı Camisi’ne getirilirken, Taner Şimşek’in cenazesi ise Muş’a götürüldüğü belirtildi.


Yaşamını yitirenler

Riha’da yaşamını yitiren tutukluların adları şöyle: Fuat Yıldız, Sinan Özalp, Suphi Köksal, Yunus Eşkili, Mehmet Emin Gerçek, Hüseyin Kıskanç, Mehmet Satış, Şükrü Üldez, İbrahim Halil Kaya, Mustafa Kemal Kılıç, Taner Şimşek, İmam Bakır Tek, Mehmet Arslantay...


Biz daha suçu nedir bilmezken...

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve BDP heyeti, cezaevinde yaşamını yitiren 23 yaşındaki Sinan Özalp’in ailesine taziye ziyaretinde bulunduğunda acı büyüktü. Kışanak ve milletvekillerini karşılayan Özalp’in babası Ahmet Özalp, oğlunun 3 ay önce yaşanan bir kavgada sadece orada bulunduğu için tutuklandığını söyledi. Oğlunun suçunun ne olduğunu dahi bilmediklerini belirten Özalp, “Adalet böyle olmamalıydı. Biz oğlumuzun suçunu dahi bilmeden, oğlumuz cezaevinde öldü” diyordu.


Kürkçü: Bu bir isyandır

BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, cezaevi avlusunda görüştüğü Cezaevi İdaresi’nin kendilerine izah ettiği isyanı gazetemize anlattı. Cezaevi avlusundan telefonla görüştüğümüz Kürkçü, isyana ilişkin açıklamalarda bulundu: “Cezaevi İdaresi’nin anlatımlarına göre çocuk koğuşunda yataklar öğleden sonra yakılmış. Cezaevi yönetimi de iş makineleriyle iki koğuşun duvarlarını yıkıp müdahalede bulunduğunu aktardı. İsyanda yaralananlar ambulansla hastaneye kaldırıldı. En az 8 yaralı olmak üzere çok sayıda yaralı var.” Kürkçü, idarenin anlatımlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığın teyit edemediklerini de vurguladı. Kürkçü, ayrıca, içeri girerken saldırıya uğradıklarını, komisyon olarak olayın üstüne gideceklerini belirtti.


18 yaşını hiç göremeyecek

Mehmet Satış... 17 yaşındaydı, 4 ay önce tutuklandı. Ve cenazesi geldi geriye...
kaynak.Özgür Gündem