Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Grup Yorum Hapisten Çıkamıyor

Grup Yorum üyesi Seçkin Aydoğan, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmada da tahliye edilmedi. Mahkeme heyeti başkanı Ali Alçık, bir sonraki duruşmanın 8 Ağustos'a bırakıldığını açıkladı.

Aynı davadaki sanıklardan Melis Ciddioğlu ve Cemray Baş'ın da tutukluluğunun devamına karar verildi, Gürkan Türkoğlu ise tahliye edildi. 2 Nisan'daki ilk duruşmada da Eser Morsümbül ile Hazal Kaya tahliye edilmişti.

13 Aralık 2011'de Nurtepe'deki bir yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve 16 Aralık'ta tutuklanan sanıklar, "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlamasıyla Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2. maddesi uyarınca "örgüt üyesi olmaktan" yargılanıyor.

Savcı Hüseyin Kaplan'ın hazırladığı iddianameye göre, Aydoğan ayrıca, Taksim Meydanı'nda yapılan "Yürüyüş çalışanları serbest bırakılsın" protestosuyla basın açıklamasına katıldığı ve "örgüt sloganı attığı" gerekçesiyle, 2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanunu'na Muhalefet ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2. maddesindeki "örgüt propagandası" suçlamalarıyla yargılanıyor.

Önceki duruşmada, eyleme katılanların fotoğraflarıyla sanıkların fotoğraflarının karşılaştırılması istenmişti. Adli Tıp Kurumu raporunu bu duruşmaya yetiştiremedi.

Üniversite öğrencileri Baş ve Ciddioğlu'nun, tutuklu kalmaları nedeniyle okullarından atılmak üzere oldukları ve mağduriyet yaşadıkları için yaptıkları tahliye talebi dikkate alınmadı.

"Yasadışı poster" 

Altı aydır Tekirdağ F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan Aydoğan ile Grup Yorum'un bağlamacısı Onur Kaya, "koğuşa yasadışı poster asarak disiplin suçu işledikleri" gerekçesiyle açılan dava nedeniyle 14 Mayıs'ta Tekirdağ Adliyesi'nde ifade vermişti.

Konsere davetiye dağıtmaktan tutuklu

Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Menekşe Tosun, Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) hazırlanan İbrahim ArslanhanGüray ÇetinkayaSelda Özçelik ve Çukurova Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde çalışan Ramazan Akdağ da Adana ve Hatay'da 10 Mayıs'ta yapılan operasyonların ardından gözaltına alındı.

Adana Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgularında, "Grup Yorum konserinin organizasyonunda görev almak, afiş hazırlamak, konser davetiyesi dağıtmak" ile suçlandılar. 14 Mayıs'ta Türk Ceza Kanunu (TCK) 314/2. maddesindeki "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklandılar.

Suçları: Hükümete muhalif kamuoyu yaratmak

Haklarındaki diğer suçlamalar da şunlardı: 1 Mayıs pikniğine katılmak, 8 Mart mitingine katılmak, eğitim sistemindeki 4+4+4 değişikliğini protesto etmek, Newroz'a katılmak, "Ortadoğu ve Suriye'de emperyalist müdahaleye son" mitingine katılmak.

Adana Merkez Park'ta topluca kahvaltı etmeleri, "örgütün moral ve motivasyonunu artırma amaçlı" olarak değerlendirildi.

Malatya Kürecik'teki füze kalkanına karşı imza toplamaları da "Anayasal sisteme ve hükümete muhalif kamuoyu yaratmak amacıyla, gündem teşkil eden konularda faaliyet yürütmek" diye tanımlandı.

Bir üyesi de dün tutuklandı

Serdar PolatSezgin DereliAli Kemal Aşık ve Grup Yorum korosundan Taner Şamdereli, grubun 17 Haziran'da Dersim'de vereceği konserin tanıtım afişini asarken gözaltına alındı.

Dün çıkarıldıkları Tunceli Nazımiye Sulh Ceza Mahkemesi'nde, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 265/1. maddesindeki "kamu görevlisine görevi yaptırmamak için direnmek" ile suçlanarak tutuklandılar.

Kaynak.Bianet