Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

5. Dersim 35-38 Konferansı 7 Haziran’da yapılacak

BASINA VE KAMUOYUNA  

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, 1935-38 yılları ve sonrasında Dersim’e yönelik uyguladığı ‘Tunceli Kanunu’, ‘Tedip’, ‘Tenkil’, ‘Tehcir’ politikalarının sonuçları ağır oldu. 1937-39 yılları arasında Dersim’de sistematik olarak uygulanan soykırım politikaları, resmi rakamlara göre 13 bin 806 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı. 12 bin kişi ise Türkiye’nin batı kentlerine sürgün edildi. Gayri resmi rakamlara göre de Dersim soykırımında 70 ila 90 bin arasında insan öldürüldü, on binlerce kişi sürgüne yollandı. Yine binlerce Dersimli çocuk da ganimet olarak alıkonuldu ve subaylara hizmetçi olarak sunuldu. Dersim toplumunun önde gelen liderlerinden Seyit Rıza ve bir oğlunun da aralarında bulunduğu yedi kişi, idam edildi.

 

Soykırımdan 74 yıl sonra ilk kez Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, Recep Tayyip Erdoğan; 1937-39 yılları arasında Dersim’de yaşananların ‘katliam’ olduğunu, katliamda 50 bin kişinin infaz edildiğini kabulletti ve dolaylı da olsa ‘özür’ diledi.

Dersim 38 soykırımı kurbanlarının torunları olarak; Dersim halkından dilenen özrün önemli bulmakla birlikte, yeterli olmadığı fikrindeyiz.

Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni Willy Brandt’ın ülkesine saygınlık kazandıran davranışı göstermeye, çağdaş dünyanın yaptığı gibi soykırımla yüzleşmeye, soykırımdan kaynaklanan maddi ve manevi kayıpları gidermeye, halen yürürlükte olan inkar, imha, asimilasyon politikalarına derhal son vermeye çağırıyoruz. Dersim soykırımında sorumluluğu bulunan devletleri de tarih ve insanlıkla yüzleşmeye davetediyoruz.

Bu amaç etrafında, 7 Haziran 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu'nda  5. DERSİM `35-`38 Konferansı düzenliyoruz.

’DERSİM : 1935-38’DEN GÜNÜMÜZE -TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN VE ULUSLARARASI HUKUKUKUN ROLÜ’ başlığı altında düzenleyeceğimiz konferansa tarihçi, siyaset bilimci, hukukçu, gazeteci, yazar, TBMM ve AP Üyesi parlamenterlerle birlikte dönemin tanıkları ve mağdurları katılacak.

Konferans dört ana başlık altında toplanacak:

-1935-38 Dersim Katliamı : Tarihsel Perspektif  ve Yaklaşım,

- Hukuksal Sorumlulukların Belirlenmesi ve İzlenmesi Gereken Yol, 

-Gerçeklerin Ortaya Çıkması ve Uzlaşma-Barış Ortamı. Dersim Dramı Ve Türkiye’deki Değişik Siyasi Partilerin Tutumu,

-Türkiye’de Çoğulculuk, Azınlık Hakları ve Ayrımcılık: Alevi ve Kürt Sorunu.

5. Dersim 35-38 Konferansı, Avrupa Parlamentosu Sol Grup ve Yeşiler Grubu’nun ev sahipliğinde yapılıyor. Ermeni, Yahudi, Suriyani kurumlarını ile birlikte; konferansımıza Dersim Genosit Karşıtı Derneği, Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti, Kurmeşliler Derneği ve Demokratik Aleviler Federasyonu destek veriyor.

Konferansımız, 7 Haziran 2012 günü Avrupa Parlamentosu Brüksel Binası'nda saat 09.00’da başlayıp, 18.30’da sona erecektir. Konferansa katılmak isteyenler akredite işlemleri için isim ve soyisim,adres ve doğum tarihini yazarak Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine başvurabilirler.

DERSİM 35-38 KONFERANS HAZIRLIK KOMİSYONU