Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Batman'da Newroz'a Müdahale, Ahmet Türk Hastanede

Batman'da toplanan on binlerce kişi ile beraber Newroz Alanı'na girmek isteyen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk, polisin attığı gaz bombası nedeni ile baygınlık geçirdi.

Polisin fiziki müdahalesine de maruz kalan Türk, hastaneye kaldırıldı.

Batman'da polis müdahalesinin ardından yeniden Newroz Alanı'nın girişinde toplanan onbinlerce yurttaşa polis sert müdahalede bulundu. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk ve BDP'li vekillerin de aralarında olduğu kitleye müdahale sonucunda Ahmet Türk baygınlık geçirdi.

Türk'ün polislerin fiziki müdahalesine de maruz kaldığı ve tekme tokat tartaklandığı bildirildi. Olaylar devam ederken Türk, Dünya Hastanesi'ne kaldırıldı.

On binlerce Batmanlının Newroz'u kutlamaktaki kararlığı sürerken, polisin kitle üzerine gerçek mermi sıktığı iddia edildi. Kitle ile polisler arasındaki çatışmalar Newroz Alanı civarında devam ediyor.

MERSİN'DE ERTUĞRUL KÜRKÇÜ DARP EDİLDİ
Mersin'de Newroz'u kutlamak isteyen kitleye saldıran polis aralarında Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk'ün de olduğu çok sayıda kişiyi darp etti.
 
Mersin'de BDP Akdeniz İlçe Örgütü önünde aralarında BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP'li Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk, BDP İl Eşbaşkanları Musa Kulu ve Aynur Aşan'ın da bulunduğu yüzlerce kişi bir araya gelerek, Newroz kutlamasının yapılacağı olan Tırmıl Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Hal Kavşağı'nda barikat kuran polis, kitlenin geçişine izin vermedi. Daha sonra kitleye gaz bombaları, cop ve tazyikli suyla müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Yapılan müdahalede Kürkçü, Türk ve çok sayıda yurttaş yerde sürüklendi ve polis tarafından darp edildi.

KÜRKÇÜ: YUMRUK VE KALKAN DARBELERİ YEDİK
Mersin’de, Mersin Valiliği tarafından bugün yapılması için izin verilen, ancak İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edilen Newroz kutlamalarında polisin tutumunu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü bianet’e anlattı.

Kürkçü, 20 Mart kutlamaları için bildiriminin daha önceden yapıldığını ve İçişleri Bakanlığı’nın iptal genelgesi çıkana kadar bu bildirimin geçerli kaldığını, binlerce kişinin de bu bildirime göre hareket ettiğini söyledi.

Kürkçü, Mersin’de alana karşı yürüyüşe geçildiği an grupların polis tarafından dağıtıldığını ifade etti.

“Saldırı giderek sertleşti. Benim de içinde bulunduğum topluluğa hem copla saldırıldı, hem de gaz sıkıldı. Kafama sıvılaştırılmış gaz geldi, bu zararlı bir şey. Arada yumruk ve kalkan darbeleri de yedik. Durum budur. Yerlerde yüzlerce fişek kapsülü var.”

“On kadar yönetici miting alanına girmeyi başardık ama elbette istediğimiz bu değildi. Şimdi miting alanından ayrıldık, mahallelere doğru dağılıyoruz, halkla birlikte kutlamaya çalışacağız.”

"TARİH BU YILA KADAR SORUN OLMAMIŞTI"

Osmaniye ve Ceyhan’da daha önce yapılan bildirimlere uygun olarak Newroz kutlamalarının gerçekleştiğini belirten Kürkçü şöyle konuştu.

“Mersin Valisi ve Emniyet Müdürü tamamen çıldırmış gibi görünüyor. Halka karşı çok sert müdahalede bulunuluyor, havaya ateş açıldı. Bu şehrin yönetimi ne yaptığını bilmez halde. Siyasi bir korkunun bedelini halka saldırarak ödetiyorlar. Bizim geri çekilmemiz mümkün değil; halk nereye gidiyorsa onun yanında duracağız.”

Bu yıla kadar Newroz’un hangi tarihte kutlanacağının bir tartışma konusu olmadığını hatırlatan Kürkçü, “Prensipte daima en büyük kitlesel kutlamalar en yakın pazar günü olurdu. Bu tartışmayı hükümet yarattı” dedi.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: NEDİR BU ZALİMLİK?
AKP hükümetinin Newroz'a ilişkin kararının Diyarbakır halkı tarafından boşa çıkarıldığını dile getiren BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Bu halkın ne zaman nerede nasıl kutlama yapacağını biz karar veririz dediler, ancak Amed'de halk bu tezgahı onların başına çaldı. Hala ders almamışlar ki burada da aynısını yapıyorlar. Bu durumdan dolayı dün İstanbul'da bir canın kaybına sebep oldular. Nedir bu zalimlik, bu nobranlık. Bugün gözümün önünde ilkokul çocukları üzerine gaz atıyorlar, bir tanesi gözümüzün önünde yaralandı" diye konuştu.

Valinin iki gündür telefonlara çıkmadığını aktaran Önder, bunun sonucu olarak böyle görüntülerin ortaya çıktığını söyledi. Halkın kendi Newroz'unu kutlamasının kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğinin altını çizen Önder, "Bu işin sonunda ölüm mü var? Bir halk bayramını kutlamak istiyor, yerin dibine girsin gün tayin etme tutkunuz. Bunların derdi bütün bu yıldırmalarla, bütün bu zindana atmalarla, Roboskilerle bombalarla katletmelerle biz bu halkı sindirdik diyeceklerdi. Bu yalanı işliyorlardı. Bu halk bu yalanı bir milyon kişiyle meydanlarda başlarına çaldı. Bunun faş olmasından korktular" şeklinde konuştu.
 
YÜKSEKOVA'DA ŞİDDETLİ ÇATIŞMA
Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde bugün kutlanması planlanan Newroz polis engeline takıldı.

Yüksekova’da Eski cezaevi kavşağında bugün çeşitli etkinliklerle kutlanması planlanan Newroz için polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Kepenklerin halen açılmadığı ilçe merkezinde göstericiler ile polis arasında şiddetli çatışmalar başladı.

İlçenin eski cezaevi kavşağına gelen İlçe Kaymakamı Üzeyir Aziz Özeren ve Hakkari Emniyet Müdürü ile ilçe emniyet müdürü burada yurttaşlarla konuştu.

Burada Newroz kutlamasına izin vermeyeceklerini belirten Özeren, Kutlanması halinde yarın eski şehir stadı için Newroz'a izin verebileceklerini belirtti.

Bunun üzerine çarşı merkezinde bir araya gelen kitle bir müddet halay çekerek slogan attı. Polis halay çeken guruba tazyikli su ile müdahale etti.

1 GÖZALTI, 1 YARALI
Polisin müdahalesi ile ara sokaklara dağılan kitle tekrar bir araya gelerek bir müddet sonra BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, İl Genel Meclisi Başkanı Ferzende Yılmaz ile birlikte tekrar eski cezaevi kavşağına doğru yürüyüşe geçti.

POLİS MİLLETVEKİLİNE SU SIKTI
Eski cezaevi kavşağında giriş çıkışlara izin vermeyen polis aralarında Milletvekili Adil Kurt'un da bulunduğu kitleye basınçlı su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sırasında bir kişi yarlanırken Milletvekili Adil Kurt ve belediye başkanları da ıslandı. Gerginlik sırasında yaralanan şahıs Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Edililen bilgiye göre ilçenin Esentepe Mahallesi'ndeki evinden Newroz kutlamalarına katılmak üzere şehir merkezine doğru giden 1 kişi gözaltına alındı.
 
Yaşanan olaylarda 3 polis yaralanırken 2 Toplumsal Müdahale Aracı da (TOMA) kullanılmaz hele geldi. Olaylar sırasında polisin zaman zaman uyarı ateşi açtığı belirtilirken yaralı polislerin olay yerine gelen ambulans ile Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi.

VAN'DA ALANA YÜRÜYÜŞ
Van'da Belediye Garajı'nda yapılacak kutlama için yurttaşlar, BDP il binası olarak kullanılan çadır, Sebze Hali yolu ile Karşıyaka Beşyol'da toplanarak alana doğru yürüyüşe geçti. BDP çadırında toplanan gruba BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da eşlik etti. Sebze Hali yolunda bir araya gelen ve alana yaklaşan yüzlerce kişiyi polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahaleyle birlikte yurttaşlar ara sokaklara dağıldı. İlk grup dağılırken, diğer iki grubun ise alana doğru yürüyüşü sürüyor. Kitle yer yer durarak, davul zurna eşliğinde halay çekerek, Newroz'u kutluyor.

VİRANŞEHİR'DE DE SERT MÜDAHALE
Urfa'nın Viranşehir İlçesi'nde Newroz kutlaması için bir araya gelen yüzlerce kişiye polis gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti.
 
Newroz Bayramı için günlerdir hazırlıklarını sürdüren Viranşehir halkı, sabah saatlerinden itibaren Newroz için toplanmaya başladı. 

Polisin Newroz'un kutlanmasına izin verilmeyeceğini anons etmesinden sonra halkın kararlılığını dile getirmesi üzerine, polis gaz bombaları ve tazyikli suyla kitleye müdahale etti. Polis BDP İlçe Başkanı Halis Aktaş ile BDP Belediye Başkan Vekili Mehmet Burun'u da darp etti.

Çatışmaların devam ettiği ilçede Şırnak Mahallesinde dağılan kitle ile polis arasındaki gerginlik devam ediyor. Gençler, ilçede Demirci yolunu trafiğe kapattırken, polisin gerçek mermiler ile ateş ettiği belirtiliyor. Kutlamalar çerçevesinde ilçeye gelen Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın da içerisinde bulunduğu kitlede, Cumhuriyet Parkı'ndan Newroz Alanı'na gitmek isterken polisin gaz bombalı müdahalesine maruz kaldı. Cumhuriyet Mahallesi'ne yayılan çatışmalar devam ediyor.

CİZRE
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde ise, kutlamanın yapılacağı Nuh Mahallesi'nde bulunan BDP ilçe binası önünde toplanan binlerce kişiye polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Kitle polise taşlarla karşılık verirken, çatışmalar devam ediyor. Newroz alanına gitmek için mahallerde başlayan yürüyüş ise sürüyor.

HATAY
Hatay'ın İskenderun İlçesinde Newroz kutlamalarının yapılacağı 2 ayrı mahallede olağanüstü hal ilan edildi. Buluttepe ile Yıldırımtepe Mahallesinde Newroz alanına giden tüm ana ve ara yollar çevik kuvvet polislerce kapatıldı. İki ayrı mahalleye çok sayıda panzer ve akrep tipi zırhlı araçlar yerleştirirken, Kürtlerin yaşadığı mahalleler adeta sokağa çıkma yasağı getirildi.

ERZİNCAN
Erzin İlçe Örgütü önünde bir araya gelen binlerce kişi polisin newroz alanına izin vermemesi üzerine ilçe örgütü önünde newrozu kutlamaya başladı. BDP Hatay İl Başkanı Mehmet İnsan'ın da katıldığı kutlamalarda halk müzik eşliğinde halay çekiyor. Polisin ilçede güvenlik önlemi aldığı ve ilçe örgütü çevresini ablukada tuttuğu öğrenildi.

MARDİN
Polisin engellemelere rağmen Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde Fırat Mahallesi Şirin Sokak kolunda olan yurttaşlar alana girdi. İlçede iki koldan başlayan yürüyüş ise devam ediyor.


(bianet-diha)