Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

DENİZ Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 38'inci yılında Ankara Karşıyaka'daki mezarlarının başında anıldı.

Düzenlenen anma törenine çok sayıda sivil toplum örgütü üyeleriyle, bazı partilerin temsilcileri katıldı.
Bu yılki anma törenine ayağı kırıldığı için katılmayan Deniz Gezmiş'in avukatı Halit Çelenk'in mesajını ise eşi Şekibe Çelenk okudu. Halit Çelenk, "Denizseverler, Yusufseverler, Hüseyinseverler" diye başladığı mesajında, bacağının kırık olması nedeniyle, çok istediği halde anmaya katılamadığını belirterek, "Oysa infazlardan bu yana her 6 Mayıs sabahı oraya gelir, sevgili dostlarımla ve sizlerle birlikte olurdum. Bu kez bu beraberlikten yoksun kaldığım için çok üzgünüm. Onların onurlu duruşları, dünya görüşleri, inançları ve sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya için verdikleri mücadele, aradan bunca yıl geçmesine rağmen sermaye sınıfı ve onun temsilcisi siyasal iktidarları korkutmaktadır. Ve yine bu nedenle Denizler, Türkiye emekçi sınıfının yükselen bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinde bayrak olmaya ve her yeni direnişte bir kez daha yeşermeye devam ediyorlar. Deniz'i, Yusuf'u, Hüseyin'i kucaklarken sizlere de en içten sevgilerimi sunuyorum" dedi.
Törene katılan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ise Denizler'in mücadelesinin takipçisi olacaklarını, devrim, sosyalizm, barış ve kardeşlik mücadelesinin boyunlarının borcu olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Bizler bu ülkede sıkıyönetim, darbeler, darağaçları, işkence tezgahları görerek buraya geldik. Ama bu işkence tezgahları mücadelemizi engelleyemeyecek. Bugün faşistlerin, derin devletin bütün provokasyonlarına, kışkırtmalarına rağmen halkların kardeşliği zedelenmedi, zedelenemeyecek. Denizlerin hayalini gerçekleştirmek için güçlerimizi ortaklaştırmak günümüz devrimcisinin görevidir."
MEZARA KARAFİL, KÜRTÇE TÜRKÇE PANKART
Konuşmaların ardından, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilmelerinden önce söyledikleri son sözleri hep bir ağızdan okundu. Anma törenine katılanlar, Gezmiş ve arkadaşlarının mezarına karafillerle yanan sigaralar bıraktı. Bazı katılımcılar mezar başında gözyaşı dökerken, Türkçe- Kürtçe 'Devrim şehitleri ölmez' sloganı atıldı.
Bu arada Deniz Gezmiş'in mezarı başına Gezmiş'e ait sözlerin hem Türkçe, hem de Kürtçe olarak yazıldığı pankart dikkat çekti. Bu yılki anma törenine yaklaşık 3 bin kişi katılması mezarlıkta izdihama neden oldu.
 Fevzi KIZILKOYUN/ANKARA, (DHA)