Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Ermeniler Kayıplarını Anıyor

 

24 Nisan Ermeni katliamının yıldönümü için Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen törenlerde on binlerce Ermeni 1915 olayları sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu, dualar okudu ve mumlar yaktı.      

 Anma günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesi talebini yineleyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, “Bu mücadelemizde bize destek veren birçok ülkeye teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Ermenistan Cumhurbaşkanı, “Bu sürecin soykırım olarak adlandırılmasından başka alternatif yoktur” dedi. Fransız Haber Ajansı AFP-Almanca'da yer alan habere göre, Cumhurbanı Sarkisyan ayrıca Türkiye içindeki Ermenistan'a destek veren kesimlere de teşekkür etti.


Erivan sokaklarında dün de yaklaşık 5 bin kişi Osmanlı İmparatorluğu döneminde hayatını kaybeden Ermeniler için yürüyüşler düzenledi. Yürüyüşe katılanların Ermenistan bayrakları ile soykırımı kabul eden ülkelerden Fransa, Polonya ve İsviçre bayraklarıyla, “soykırımın kabul edilmesini istiyoruz” yazılı dövizler taşıdığı gözlendi.

 

Soykırım diyecek mi?

 

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan dolayısıyla yapacağı Başkanlık açıklamasında ‘soykırım' ifadesini kullanıp kullanmayacağı merakla bekleniyor. Obama, geçen yıl Ermeni olayları anma gününde yaptığı açıklamada 'soykırım' kelimesini kullanmaktan kaçınarak, Türkiye ve Ermenistan arasındaki yakınlaşma çabalarını desteklediği mesajını vermişti.

Obama geçen yılki açıklamasında 1915 Ermeni olayları için ‘soykırım' nitelemesini kullanmamış, Türkçe'ye ‘büyük felaket' olarak çevrilen Ermenice ‘Meds Yeghern' sözüne yer vermişti. Obama, ''Ermeni halkı bizim kalplerimizde yaşadığı gibi, 'büyük felaket' de, bizim anılarımızda yaşamalı'' ifadesini kullanmıştı.

Türkiye: “Soykırım değil, katliam

1915 olayları bugüne kadar yaklaşık 18 ülke parlamentosunda soykırım olarak tanımlandı ve kınandı. Ermeni tarihçiler, yaklaşık 1,5 milyon Ermeninin soykırımda öldürüldüğünü iddia ediyor. Ankara ise Birinci Dünya Savaşı koşullarında silahlanan Ermeni çetelerin güvenlik için tehdit oluşturduğunu,  Ermeni tehciri sırasında katliamlar yaşandığı ancak soykırım olmadığını kaydediyor. Türk tarihçilere göre tehcir sırasında 300 binden fazla Ermeni yaşamını kaybetti.