Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

BİR KÖY HARİTADAN BÖYLE SİLİNDİ

ELAZIĞ'da depremden sonra enkazların kaldırılması ile köylerin deprem ile yerle bir olduğu gerçeği gözler önüne serildi.

ELAZIĞ'da depremden sonra enkazların kaldırılması ile köylerin deprem ile yerle bir olduğu gerçeği gözler önüne serildi.

102 hane, 1 cami ve bir okulun bulunduğu Yukarı Kanatlı Köyü'nde ağır hasar gören 98 ev, okul ve cami yıkılıp enkazı kaldırılınca köyde sadece ayakta 4 ev kaldı. Deprem bölgesine yapılacak yeni konutlar için depremzedelerden topu istenmesi tepkiyle karşılandı. Depremzedeler köylerde tapolularının bulunmadığını belirterek, "Bu durumda yeni ever yapılamaz dedi.

Elazığ'da 8 Mart'ta sabah saat 04.32'de 42 kişinin ölümüne neden olan merkez üssü Karakoçan İlçesi Başyurt Beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki depreminde ardından hasar gören binaların enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. DSİ ve İl Özel İdaresi'ne bağlı iş makineleri depremin etkili olduğu,Yukarı Kanatlı, Aşağı Kanatlı, Tabanözü, Durmuşlar, İncedal ve Yeni Çam köylerinde hasar tespit çalışmasından yıkılmasına karar verilen 400'ün üzerinde evden şimdiye kadar 270'i yıkıldı. Okçular, Göçmezler, Yukarı Demirci, Aşağı Demirci ve Kayalar'da yıkım ve harfiyat kaldırma çalışmaları sürerken, depremden 1 gün önce 102 hanesi, okulu ve camisi olan Yukarı Kanatlı Köyü'nde depremden sonra enkaz ve harfiyatın kaldırılması ile sadece 4 konut ayakta kaldı.

Yukarı Kanatlı köyü gibi Yukarı Demirci köyü de enkazın kaldırılması ile 35 haneden sadece 3'ü ayakta kalırken, enkaz ve harfiyatın kaldırılması ile köyler adete haritadan silinmiş oldu. Harfiyatlar kaldırılırken, vatandaşlar enkazlarda kalan halı, yatak, tabak ve çanaklarını kurtarmaya çalışırken, harfiyatların köylerin dışına taşındığı görüldü. Yukarı Kanatlı' da oturan Mahmut Cirit, şu anda konut dışında hiçbir ihtiyaçlarının bulunmadığını ve devletin kurumlarının her türlü yardımı getirdiğini belirterek, verilen sözlerin konut dışında gecikmelide olma yerine getirildiğini söyledi.

Depremin 14 can aldığı Yukarı Demirci köyünde Filit Demirtaş ise, gıda ve giyim konusunda bir sıkıntılarının bulunmadığını yardımların geldiğini ifade ederek, "Havalar ısınmaya başladı. Acilen bize soğutucu ve buzdolapları lazım. En önemlisi de konutların bir an evvel yapılması gerekir. Bunun dışında bir sıkıntımız yoktur"dedi.

YENİ KONUT İÇİN TAPU İSTENİYOR

Okçular Köyü'nde depremzede Menderes Çiçek, köyde elektrik ile ilgili bazı sorunların bulunduğunu bunun yanı sıra depremzedeler için yapılması düşünülen konutlar için kendilerinden tapu istendiğini söyledi. Çiçek, "Daha önce hiç kimsenin tapusu yoktu. Ancak, elektrik parası ödüyorduk. Şimdi bizden konut için tapu ve borç senedi istiyorlar. Bunu doğru bulmuyorum. Eğer böyle bir uygulamadan vazgeçmezlerse kimseye konut yapamazlar. Çünkü kimsenin tapusu yoktur" dedi.

 

(Ferit ASLAN-Bayram BULUT/ELAZIĞ,(DHA)