Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Taksim'de 10 bin kişi darbelere 'bir daha asla' dedi

darbe karsitlari
Darbelere Karşı 70 milyon Adım Koalisyonu ve Sivil Dayanışa Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen 10 bini aşkın kişi, post-modern darbe olarak adlandırılan 28 Şubat Kararlarını ve darbeleri protesto amacıyla yürüdü.

Post-modern darbe olarak adlandırılan 28 Şubat Kararları'nın 13. yıldönümünde Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu ve Sivil Dayanışma Platformu'nun çağrısıyla 10 bini aşkın kişi Beyoğlu Tünel Meydanı'ndan İstiklal Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, 'Darbeye karşı sivil direniş' pankartı açılarak, '28 Şubat, 12 Eylül, 27 Nisan Bir daha asla' dövizleri taşındı. Yürüyüşe katılanlar düdük ve ritim enstrümanları eşliğinde bir daha Dersim 38 asla', '12 Eylül bir daha asla' 6-7 Eylül bir daha asla' 28 Şubat bir daha asla', 'İlker Başbuğ görevden alınsın', 'Yaşasın halkların kardeşliği' sloganlarını attı. Yürüyüş sırasında İstanbul Barosu önünden geçen eylemciler, sık sık 'Darbeci baro hesap verecek' sloganını attı. Cadde üzerinde bulunan CHP Beyoğlu İlçe binası önünden geçildiği sırada ise binadan bazı partililerin 'Cumhuriyetin yıkılmayan son kalesi CHP, Faşistlere, emperyalistlere geçit vermeyecek' pankartı açtı. Buna karşılık eylemciler 'Irkçı CHP', 'Irkçı Baykal' sloganlarını atarak yuhaladı.

'Kafes, Balyoz hepsi kaosu hedefliyor'

Taksim Meydanı'nda son bulan yürüyüşün ardından basın açıklamasını okuyan Sanatçı Lale Mansur, 28 Şubat kararlarının üzerinden 13 yıl geçtiğini ve bu kararların dönemin hükümetini düşürdüğünü hatırlattı. Mansur, bunun sonucunda Türkiye'de milyonlarca insanın fişlendiğini, bankaların hortumlandığını, başörtülü öğrencilerin 'darbecilerin' şiddetine maruz kaldığını ve okul kapılarından içeri alınmadığını belirtti. '28 Şubat darbesi, ırkçı bir iklim yarattı ve tetikçiler harekete geçti' diyen Mansur, şöyle konuştu: 'Akın Birdal 13 kez kurşunlandı. Dönemin hükümeti düşürüldü, askerler 28 Şubat'ın gerekirse 1000 yıl süreceğini ilan ettiler. 1000 yıl boyunca başörtüsü yasağı! 1000 yıl boyunca insanların kurşunlanması! 1000 yıl boyunca ırkçılık! 1000 yıl boyunca askeri vesayet! 1000 yıl boyunca bölünmüşlük! Düşmanlık! 28 Şubat, bir korku imparatorluğu yaratmayı hedefledi. Uğruna, özgürlüklerimizi askıya almamız gereken bir korku imparatorluğu.'

'Kafes' ve 'Balyoz' darbe planlarında da temel hedefin kaos yaratarak yönetime el koymak olduğunu dile getiren Mansur, ' Ama atladıkları küçük bir nokta oldu' dedi. Sivil toplum örgüt temsilcilerinin de konuşma yaptığı mitinge dönüşen eylem alkış ve sloganlarla son buldu.