Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Amerikan yerlilerine sosyalist çağrı

Bolivya'nın sosyalist Devlet Başkanı Morales'ten Amerika yerlilerine çağrı var: Direnişten isyana, isyandan devrime gidiyoruz: İkinci ve nihai bağımsızlık vakti gelmiştir.

 

PUNO - Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Amerikan yerlilerinden "ilkinden 200 sene sonra Amerika’nın ikinci ve nihai bağımsızlığını kendi elleriyle kazanmalarını" istedi.
Peru’daki Titicaca gölü kıyısında düzenlenen Amerikan Yerlileri Zirvesine mesaj yollayan sosyalist Morales (yanda), yerli halklarına "kendi kaderlerini kendi ellerine almalarını ve arzu ettikleri dünyayı kendi elleriyle kurmaları" çağrısında bulundu.
Programı dolu olduğu için zirveye katılamayan Morales, zirvede okunan mesajında, "Şunu herkes bilsin ki, mücadelemiz bitmedi. Direnişten isyana, isyandan devrime gidiyoruz: İkinci ve nihai bağımsızlık vakti gelmiştir..." ifadesini kullandı.
Amerikan kıtasının hep sömürüldüğünü hatırlatan Bolivyalı yerli lider, resmi tarihin Amerika’nın istilasını "Amerika’nın keşfi", soykırımı ise "fetih" olarak takdim ettiğini belirtti ve "Bugün de zenginliklerimize serbest ticaret anlaşmalarıyla el atmanın adını entegrasyon koydular..." dedi.
Bolivya, 1825’te İspanyollardan kazanılan bağımsızlık yolundaki ilk isyan hareketinin 200. yıl dönümünü kutluyor. İsyan, seneye de birçok Latin Amerika ülkesinde büyük törenlerle kutlanacak.

 

amerikan başkanı obama türkiyeye geldiğinde tarihimizle yüzleşmek gerektiğini ve bazı gerçekleri acı da olsa kabul etmemiz gerektiğini söyledi haklıydı da ama sorun şurda ortaya çıkıyor acaba amerikan başkanı kendi ülkesinin tarihiyle ve gerçekleriyle yüzleşmek konusunda da bu görüşü savunabilecek mi tarihin gördüğü en büyük soykırımlardan birini gerçekleştiren toplum karşısında amerika yerlilerinin asil başkalırılarını destekliyor ve sosyalizme ve dolayısıyla tam bağiımsızlığa giden yolda gönülden yanlarında olmaktan gurur duyuyorum