Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Amerikalılar sokaklara döküldü

Hükümetin batık banka ve şirketleri kurtarma operasyonuna karşı çıkan Amerikalılar sokaklara döküldü. Wall Street'te protesto gösterisi düzenleyen göstericilerden bazıları tutuklandı.
ABD Yönetimi'nin ekonomik krizden kurtuluş yolu olarak gördüğü batık banka, finans kurumları ve dev otomotiv şirketlerini kurtarma operasyonu, Amerikalılar sokaklara döktü. Amerikan ‘finans dünyasının kalbinin attığı yer' olmasının yanı sıra, dalga dalga tüm dünyayı saran ekonomik krizin ilk patlak verdiği yer de olan Wall Street’te toplanan yüzlerce Amerikalı, Başkan Obama’ya “Banka ve otomotiv şirketlerini değil, kriz yüzünden evlerini ve işlerini yitiren insanları kurtarma” çağrısında bulundu.
Aralıklarla bastıran yoğun yağmura aldırmaksızın New York'un finans merkezi Wall Street'te bir araya gelen yüzlerce Amerikalı, ABD yönetiminin yaklaşık 1 trilyon doları bulan kurtarma operasyonunu protesto etti. ‘Amerikan rüyasının sonu’ yazılı pankartların dikkat çektiği gösteride, protestocular sloganlar atarken Wall Street sokaklarında polis önlemler aldı. Göstericiler, krizin ilk patlak verdiği ve devletten aldığı 170 milyar dolar destekle ayakta kalmaya çalışırken üst düzey yöneticilerine 165 milyon dolar ikramiye ödendiği ortaya çıkan ve Amerikan kamuoyunun tepkisini çeken, sigorta devi American International Group (AIG) binası önünde, ‘Krizden kurtarma, hapse yolla’ sloganı atarak tepkilerini dile getirdi. Göstericilerin benzer tepkisi, Bank Of Amerika merkezi önünde de sürerken, Wall Street çalışanları, protestocuları pencere ve kapı önlerinden izledi.
Connecticut eyaletinden New York'a gelerek protesto gösterisine katılan Amerikalı genç kız Hanna Kruger, “Hükümetimizin krizi asıl yaratan şirketleri ve onların CEO’larını kurtaracak parası varsa, işsiz kalan, aldığı krediyi ödeyemediği için evine haciz gelen insanlarımızı da kurtaracak parası olması gerekir. Irak'ta, Afganistan’da savaşı sürdürecek parası varsa, evsiz kalan aileleri de kurtaracak parası olması gerekir. Bizim paramızla şirketlerin kurtarılmasına karşı olduğum için buradayım” diye konuştu. (dha)