Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

AB’den şirketlere %40 kadın kotası

AB Komisyonu’nun adaletten sorumlu üyesi Viviane Reding’in hazırladığı yasa taslağı, AB üyesi ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerin yönetim kurullarının yüzde 40′ı kadınlardan oluşmasını öngörüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun adaletten sorumlu üyesi Viviane Reding, şirketlerde eşitsizliğinin önlenmesi için bir yasa teklifi hazırladı. Teklifi kabul edildiği takdirde, AB üyesi ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerin yönetim kurullarının yüzde 40′ı kadınlardan oluşacak.

Taslak kabul edilirse, 1 Ocak 2020 yılına kadar AB’ye üye 27 ülkede faaliyet gösteren şirketler eşitlik gereği kotaya riayet ederek kadın – erkek çalışanların sayılarını dengelemek zorunda kalacak.

Diğer yandan 250′den az personele sahip, yıllık kazancı 50 milyon euro civarında olan küçük ve orta ölçekli işletmeler bu kanundan muaf tutulacak. Söz konusu eşitlik kanununa aykırı davranan şirketlere uygulanacak yaptırımlara üye ülkeler karar verecek.

Deustche Welle’ye konuşan bir AB Komisyonu sözcüsü, özellikle pozitif ayrımcılıktan kaçınıldığını belirtirken, “Kadın aday, cinsiyeti yüzünden değil, erkek adayla aynı niteliklere sahip olduğu için seçilecek” dedi.

2011 yılında Fransa’da yasalaşan kadın kotası uygulamasından hemen sonra, üst mevkilerde yer alan kadınların oranı yüzde 10 artmıştı

(BianetDeutche Welle)