Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Fidel’in 86. yaşı kutlanıyor

Küba Devrimi’nin efsanevi lideri Comandante Fidel Castro’nun 86. doğumgünü kutlanıyor. Küba’dan yerel ve uluslararası basın organlarında Castro ile ilgili çeşitli haberler yapıldı.

Küba televizyonunda sabahın ilk saatlerinden itibaren devrim sürecinde Fidel’in liderlik özelliklerine vurgu yapılırken, vatandaşlar ve yabancı liderlerle görüşmelerinden bölümler gösterildi. Fidel’in 13 Ağustos 1926 günü Havana’dan 800 km uzakta doğduğu Biran kentinden de canlı yayınlar yapıldı.

Granma gazetesinde ise Castro hakkında düşüncelerini açıklayan ünlülerin yorumları yer aldı. ABD’de yaşayan Kübalı gazeteci Max Lesnik, Fidel’in kendisine yapılan bir iyiliği asla unutmayan biri olduğunu belirtti. Havana Devrim Meydanı’ndaki Jose Marti Anıtında Fidel Castro sergisi açılıyor. İspanya’nın Galicia bölgesinde tarım işçisi olarak çalışırken İspanyol askeri olarak Küba’ya giden bir babanın ve Kübalı bir annenin oğlu olan Fidel Castro Ruz, 1926 yılında dünyaya gözlerini açtı. Babası, Kübalı bağımsızlık savaşçılarına karşı sömürgeci İspanya adına savaşmak üzere Küba’ya gelmişti, oğlu Fidel ise Küba’yı bağımsızlık ve sosyalizme taşıyan devrime önderlik etti.