Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

BM Gazze'nin imar ihalesini İsraillilere verdi

Filistinli eylemciler, Facebook üzerinden yaptıkları çağrıda, Pazartesi günü Gazze şeridindeki Birleşmiş Milletler'e bağlı kuruluşlar önünde, “UNICEF Anne ve Çocukların Bakımı ile Gazze'nin Yeniden İmarı Projeleri”nin İsrailli şirketlere verilmesini protesto amacıyla oturma eylemi düzenleyecek. 

UNICEF kurumunun kapatılması çağrısını ilk kez dile getiren Mahmud Sabit, “Davetimize yüzlerce genç karşılık verdi. UNICEF’in kararını protesto etmek için Pazartesi günü uluslararası kuruluşlar önünde oturma eylemi yapacağız. Görevlilerin işlerini yapmalarına müsaade etmeyeceği” dedi. 

Mahmut Sabit AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNICEF'in Filistin halkıyla "dalga geçtiği"ni öne sürerek, “İsrail Gazze'yi yerle bir ederken Yahudi şirketlerinin imar tekliflerini kazanması nasıl mümkün olmaktadır” diye sordu. 

Öte yandan Gazze'deki Arap Müteahhitleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Usame Kuhayl, AA muhabirine, Gazze Şeridi'nin yeniden inşası projelerini hayata geçirmek için UNICEF'in iki İsrailli şirkete teklif verdiğini belirterek, “Halbuki aynı projelere başvuran Filistinli şirketlerin teklifleri reddedildi” dedi. 

Arap Müteahhitleri Federasyonu ayrıca, Gazze’nin imarı projelerinde hiçbir İsrailli şirketle işbirliği yapmaması hususunda tüm müteahhitlere uyarıda bulundu. Gazze şeridindeki mühendisler odası da tüm mühendislik şirketlerini ve bürolarını İsrailli şirketlerle işbirliği yapmama konusunda uyardılar. 

Gazze şeridindeki UNICEF temsilcileri, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Gazze'deki Arap Müteahhitleri Federasyonu Başkan yardımcısı Usame Kuhayl, “Kudüs;teki UNICEF sözcüsü fazla açıklama yapmadan BM örgütü yerel İsrail şirketleriyle işbirliği yaptı” iddiasını dile getirdi. 

‘DÖKME KURŞUN’ OPERASYONUYLA YERLE BİR ETMİŞTİ 
27 Aralık 2008'de İsrail Gazze şeridine yönelik ‘Dökme Kurşun’ adıyla bir saldırı başlatmış ve 21 gün süren saldırı sonunda bin 500 Filistinli hayatını kaybetmiş, 5 binden den fazla Filistinli yaralanmıştı. Saldırıda onlarca fabrikanın yıkılmasıyla birlikte 4 bini tamamen, 17 bini kısmen olmak üzere pek çok ev tahrip olmuştu. 

Bu arada İsrailli yetkililer, yıkılan tesislerin yeniden inşası için Gazze şeridinin kuzeyindeki Kerem Ebu Salim geçidinden inşaat malzemelerinin geçişine izin vermiyor. Ancak uluslararası kuruluşların projeleri için az miktarda çimento ve demirin geçişine izin veriliyor.

Kaynak-radikal