Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Sarkozy’nin bileti kesildi

Avrupa’nın merakla beklediği Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu Pazar günü yapıldı. Açıklanan ilk sonuçlara göre, 2007 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan muhafazakar Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) adayı Nicolas Sarkozy yüzde 27.2, Sosyalist Parti’nin (SP) adayı François Hollande yüzde 28.6 oy aldı. Seçim öncesinde yapılan anketlerde Sarkozy ile Hollande’nin başa baş olduğu tahmin edilirken, en büyük yanılgı faşist Milliyetçi Cephe’nin adayı Marine Le Pen’in aldığı oyda yaşandı. Le Pen, yüzde 17.9 oyla, daha önce ikinci tura kalan babasından daha fazla oy alarak dikkat çekti.

Seçim anketlerinde önemli bir çıkış yapacağı tahmin edilen Sol Cephe’nin adayı Jean-Luch Melenchon beklenen çıkışı yaptı ve yüzde 11.1 oy alarak, SP’nin solunda güçlü bir sol muhalefetin olduğunu gösterdi. Liberal MoDem’in lideri François Bayrou yüzde 9.1, Yeşiller’in adayı Eva Joly de yüzde 2.3 oy aldı.

MERKEZİN DIŞINDA YENİ AKTÖRLER

40 yılı aşkındır Fransa’da halk tarafından iki tur halinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde genellikle “merkez sağ” olarak belirtilen UMP ile “merkez sol” olarak bilinen sosyal demokrat SP’nin adayları arasında yarış sürüyor. Bu gelenek bu seçimlerde de devam ederken, dikkat çeken en önemli fark, her iki “ana akım”ın dışındaki güçlerin oylarında önemli artışın olmasıydı. Bunun başında Milliyetçi Cephe (NF) ile Le Pen geliyor. Daha önceki seçimlerde genellikle yüzde 15-16 aralığında oy alan NF, bu kez daha fazla oy alarak dikkatleri üzerine çekti ve seçimin en büyük sürprizini yaptı. Göçmenlere, AB’ye ve sola karşı yaptığı düşmanca kampanya üzerinden güç toplayan Le Pen, seçimlerden sonra yaptığı açıklamada Fransa için mücadele devam edeceklerini ve asıl işin şimdi başladığını ileri sürdü. Dün yayınlanan Fransız gazetelerinin çoğunda Le Pen’in yaptığı sürpriz çıkışa büyük yer verildi.
Marine Le Pen, taraftarlarına ikinci turda Sarkozy’i seçme önerisini yapmayacaklarını da söyledi. Fransız gazetelerinde yer alan haberlerde Marine Le Pen’in stratejisini Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığını kaybetmesinden sonra UMP içerisinde başlayacak tartışma ve bölünmeden yararlanma üzerine kurduğu ifade edildi.
Sarkozy’nin ise seçimleri kazanabilmek için gözünü asıl olarak Le Pen’in seçmenlerine diktiği belirtiliyor. Bu nedenle, iki hafta soyunca, birinci tur öncesinde göçmenler ve Müslüman ülkelerden gelenler üzerinden sürdürdüğü yabancı düşmanı kampanyaya hız vermesi bekleniyor. Sarkozy’nin ayrıca liberal Bayrou’nun oylarını da almayı planladığı dile getiriliyor. Ancak, Bayrou’nun seçmenlerinin yarısının oylarını Hollande’ye vereceği tahmin ediliyor.

İKİNCİ TURDA DENGELER NASIL OLACAK

Birinci turun kazananı olan SP adayı Hollande, seçim kampanyası sırasında Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından birlikte hazırlanan Mali Disiplin Paktını (Fiskalpakt) yeniden ele alacağını, zenginlerden alınan vergi oranını yüzde 75’e çıkaracağını ve 60 bin yeni öğretmen kadrosu açacağını vaat etmişti. Mitterand’tan sonra ilk kez Sosyalist Parti adayının birinci turda birinci çıktığına dikkat çeken Fransız kamuoyu, bunun ikinci tura nasıl yansıyacağının sorularını ilk günden itibaren sormaya başladı.
Keza, seçimlere katılım oranın yüzde 80’in üzerinde olduğu Fransa’da ilk kez görevde bulunan bir cumhurbaşkanı ilk turda ikinci oldu.
Sol Parti ve Fransa Komünist Partisi (FKP) başta olmak üzere pek çok parti ve örgütün bir araya gelerek kurduğu Sol Cephe’nin adayı Jean-Luck Melenchon da seçimlerden başarıyla çıktı. Seçim yarışı başladığında ancak yüzde 6-7 oy alabileceği tahmin edilen Melenchon’un ilk turda yüzde 11.1 oy alması, neoliberal politikalara karşı güçlü bir merkezin oluşmaya başladığı şeklinde değerlendirdi. Melenchon, Hollande’nin verdiği vaatleri yerine getirmesi durumunda Sarkozy’ye karşı destek vereceklerini ilan etti. Keza Yeşiller Partisi’nin de Hollande’ye açık destek vermesi bekleniyor.

6 MAYIS’IN FAVORİSİ HOLLANDE

Siyasi gözlemciler, 6 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerinin kolay geçmeyeceğine dikkat çekerken, anketler Sosyalist Parti’nin adayı Hollande’nin favori olduğunu gösteriyor. Son tahminlere göre Hollande ikinci turda yüzde 54-56 arasında oy alabilecek. Buna karşın Sarkozy’nin ancak yüzde 44-46 arasında oy alabileceği tahmin ediliyor. (Köln/EVRENSEL)


LE PENCİLERDEN SARKO’YA KÖTÜ HABER

6 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimlerinden önce anket şirketleri, aşırı sağcı parti adayı Marine Le Pen, Sol Cephenin adayı Jean Luc Melenchon ve merkez sağ François Bayrou’nun oylarının hangi lidere gideceğini araştırdı.
Logica Business tarafından devlet televizyonu için sandık başında yapılan anket, Hollande’nin ikinci turu yüzde 54 ile ilk sırada tamamlayacağını gösterdi. İlk turda yüzde 17.9 oy oranına ulaşarak büyük sürprize imza atan aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen’e oy verdiğini söyleyen seçmenin yüzde 60’ı ikinci turda Sarkozy’yi destekleyeceğini belirtirken, yüzde 18'i ise Sosyalist Parti liderine oy vereceğini ifade etti. Seçimi 4. sırada tamamlayan Sol Cephenin adayı Jean Luc Melenchon’un seçmeninin yüzde 86’sı ise ikinci turda Hollande’yi destekleyeceğinin altını çizdi. İlk turda Sol Cepheye oy veren seçmenin sadece yüzde 1’i ikinci turda Sarkozy’ye oy vereceğini ifade etti.
Asıl sürpriz ise Nicolas Sarkozy ile ittifak yapacağı iddia edilen merkez sağ parti seçmeninde yaşandı. MoDem’in seçmeninin yüzde 33’ü ikinci turda François Hollande için sandığa gideceğini söyledi. “Sarkozy” diyenlerin oranı ise yüzde 32’de kaldı.