Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

ABD gözünü suya dikti

ABD’deki federal istihbarat kurumlarınca kaleme alınan ortak bir değerlendirme raporunda, “suyun 2022’den itibaren savaş silahı veya terör aracı haline gelmesinin kuvvetle muhtemel olduğu” iddiasında bulunuldu.


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Cliton’ın talebiyle, su güvenliği konusunda hazırlanan ABD Ulusal İstihbarat Tahmini adlı gizli belgede yer alan verilere dayanarak hazırlanan raporda, suyun gelecek 10 yıl içinde ulusal ve küresel gıda pazarlarında aksaklıklara ve ülkeler içinde veya devletler arasında gerilime neden olma potansiyeli taşıdığı bildirildi.

Su savaşları çıkabılır

Su sorununun 2022 yılından sonra daha ciddi hale geleceğine işaret edilen raporda, bu tarihten sonra başta Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika olmak üzere “suyun bir savaş silahı olarak kullanılması ihtimalinin daha da güçleneceğinin” altı çizildi. Ülkelerin geçmişte su ile ilgili konuları müzakerelerle çözümlemeye çalıştıkları, ancak su kaynaklarındaki azalma daha ciddi boyutlara ulaştıkça bunun değişebileceğine dikkat çekilen raporda, “Su kaynaklarındaki azalmalar ciddi hale geldikçe, paylaşılan suyun giderek artan bir şekilde baskı unsuru haline geleceği ve böylece bir silah veya teröristlere yeni hedefler yaratmak için kullanılması ihtimalinin daha da güçleneceğini tahmin ediyoruz” iddiaları yer aldı.

Devletler istikrarsızlaşır

Seller, su kaynaklarının azalması ve düşük nitelikli su gibi sorunların, yoksulluk, sosyal gerilim, kötü yönetim ve zayıf hükümetler gibi faktörlerle birleşmesinin çok sayıda devleti güçsüzleştireceği belirtilen raporda, bu unsurların “istikrarsızlık ve devletlerin güçsüzleşmesi tehlikesinin artması, bölgesel gerilimlerin şiddetlenmesi ve ülkeleri önemli siyasi amaçlar konusunda ABD ile birlikte çalışmaktan alıkoyması ihtimallerini güçlendireceği” kaydedildi. Raporun bulgularının “insanın aklını başına getirecek nitelikte” olduğunu belirten Clinton, “Bu tehditler gerçek ve ciddi güvenlik kaygıları yaratıyor” dedi. Clinton, söz konusu açıklamayı, ABD’nin su yönetimi konusundaki uzmanlığını dünya ülkeleriyle paylaşmayı amaçlayan ABD Su Ortaklığı belgesi hakkında bilgi verirken yaptı.

 

HES’lere karşı bilgilendiler

Harşit Çayı Platformu, Giresun’da Harşit Çayı üzerine yapılmak istenen hidroelektrik santralin (HES) zararlarına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi, HES’lerin doğal yaşamı bozacağına dikkat çekti.

Doğankent Enver Öztürk Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, çevre mühendisi Özgür Temiz ve avukat Alp Tekin Ocak katıldı. Doğankentlilerin HES’ler konusunda yanlış bilgilendirildiklerini söyleyen çevre mühendisi Özgür Temiz, içme suyu, tarım ve hayvancılıkta kullandığı suların kullanım hakkının yöre halkına ait olduğunu belirterek, HES projesiyle bu suya el konularak yöre halkının faydalanmasının engelleneceğini söyledi.

Avukat Alp Tekin Ocak ise HES’lere ilişkin yaşanan yargı süreçleri hakkında bilgi verdi. HES’lerin derelerdeki balık yaşamını sona erdirdiğine dikkat çeken Av. Ocak, dere yataklarının değiştirilmesiyle doğal dengenin bozulduğuna işaret etti. Gümüşhane’deki Vaguf Dağı’ndan doğan derenin Giresun’un en büyük vadisi Tirebolu’dan denize döküldüğünün bilgisini veren Ocak, “Şimdi bu aşamadan sonra ne yapabiliriz. Buradaki bütün baraj çalışmaları bitmiş olsa bile HES’lerden biri dere yataklarına hafriyat döküyorsa suç duyurusunda bulunabiliriz” dedi.