Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Af Örgütü: Masum değil hiçbiriniz

Açıklanan son rakamlara göre 30 bin kişinin öldürüldüğü Libya’daki iç savaş ve NATO operasyonunu araştıran Uluslararası Af Örgütü, 122 sayfalık bir rapor hazırladı. Rapora göre Muammer Kaddafi rejimi insanlık, muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi savaşçıları da bazı durumlarda savaş suçu işledi.

AI: Muhalifler savaş suçu işledi
Uluslararası Af Örgütü (AI), Muammer Kaddafi rejimini insanlık, muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi savaşçılarını da bazı durumlarda savaş suçu işlemekle suçladı. AI, misilleme saldırıları ve keyfi gözaltıların durdurulması çağrısı yaptı.
AI “Libya için savaş: Cinayetler, kayıplar ve işkenceler” adlı 122 sayfalık raporunda, gözaltında kayıplar (cebri kayıp), keyfi gözaltılar ve işkence gibi savaş suçu kapsamına giren ihlallere dikkat çekildi. Kaddafi rejiminin ve muhaliflerin insan haklarını ihlal ettiğine ilişkin örneklere yer verildi. Libyalı muhaliflerin aşırıya kaçtığına ve bazı durumlarda bunların savaş suçu niteliği taşıdığına işaret edilen raporda, Ulusal Geçiş Konseyi’nin muhalifleri kontrol etme konusunda güç bir görevle karşı karşıya olduğu belirtildi.
Örgüt, muhalifleri ve yanlılarının Kaddafi’ye bağlı olduğundan şüphelendikleri güvenlik güçlerini keyfi gözaltına almak, bu kişilere işkence etmek ve öldürmekle, Libya Lideri Muammer Kaddafi için savaştıkları gerekçesiyle bazı yabancı askerleri ve yabancıları da tutuklamakla suçladı.
Yakaladıklarını astılar
Uluslararası Af Örgütü, insan hakları ihlalleri konusunda, ayaklanmanın başında birçok askerin muhalifler tarafından tutuklandığı, dövülerek öldürüldüğü, en az 3’ünün asıldığı, bazılarının yakalandıktan ya da teslim olduktan sonra öldürüldüğü örneğini verdi.
Ulusal Geçiş Konseyi yetkililerinin, Sahraaltı Afrikası kökenlilerin paralı askerler olduğu yönündeki bilgiyi düzeltmek için çok az şey yaptığını belirten örgüt, bununla beraber muhaliflerin işlediği savaş suçunun Kaddafi rejimininkinden “daha küçük çaplı” olduğunu vurguladı.
Libya’daki insan hakları ihlallerinin en yeni ve ayrıntılı özeti olma niteliği taşıyan, 3 aylık araştırmaya dayanan raporda, Ulusal Geçiş Konseyi yetkililerinin programlarının “merkezine” insan haklarını alarak yeni değerler oluşturması gerektiğine işaret edildi.
Af Örgütü, ülkedeki tablo henüz netleşmemekle birlikte, Libya’daki yeni yönetime destekçilerine hakim olma, istismarları araştırma ve yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkla mücadele etme çağrısında bulunduğunu açıkladı.
Ulusal Geçiş Konseyi’nin adalet bakanı olarak atadığı Muhammed el Alagi, isyancıları savaş suçları işlemekle itham etmenin doğru olmadığını savunarak “Onlar asker değil, sıradan insanlar. Bazı hatalar yapıldı ama bunlara savaş suçu denemez” dedi.

‘Ilımlı İslam’ güvencesi

Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil de, “Yeni Libya’da yasaların kaynağının İslam olacağını” söyledi. Trablus’ta ilk kez halka seslenen Abdülcelil, “Sağ ya da sol, hiçbir aşırılıktan yana ideolojiyi kabul etmeyeceğiz. Ilımlı İslam’ın olduğu Müslüman bir halkız, bu yolda kalmaya devam edeceğiz” dedi. Abdülcelil, Trablus’un çok az can kaybıyla ele geçirilmesinin mucize olduğunu da ifade etti. Mustafa Abdülcelil’in konuşması sırasında Şehitler Meydanı’nın çevresinde araç trafiğinin yasaklandığı ve sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı bildirildi.
Öte yandan Nijerli bir yetkili, Libya’nın firari lideri Kaddafi’nin 3 generalinin siyasi mülteci statüsü elde etmek için başkent Niamey’de olduğunu söyledi. Agadez Kent Konseyi yetkilisi, generallerin önceki gece Niamey’e geldiklerini belirterek, konvoydakilerin Niamey’e girerken silahlarını bıraktıklarını kaydetti.