Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

NATO Libya’dan çıkmayacak

Libya’da sivilleri Muammer Kaddafi birliklerinden korumak iddiasıyla operasyonlar düzenleyen NATO’nun, Kaddafi sonrasında da Libya’da rol almaya devam edeceği açıklandı. Önceki gün Kaddafi’nin konutunu bombalamasından birkaç saat sonra ABD’deki School of Advanced International Studies’de Amerikalı öğrencilere hitaben konuşan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Kaddafi sonrası Libya’da demokratik süreçte bir destek rolü oynayacağımızı düşünüyorum” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri’nin açıklamasından bir gün sonra Libya devlet televizyonu, NATO’nun Brega kentine düzenlediği saldırıda 16 sivilin öldüğünü duyurdu. El Cemahiriye televizyonu, sivillerin NATO’nun bir konuk evine düzenlediği saldırıda öldüğünü açıkladı. Saldırıda yaklaşık 40 kişinin de yaralandığı belirtilirken, televizyon, battaniyelere sarılı en az 9 cenaze görüntüsünü ekranlara getirdi. Bu arada ABD merkezli Ipsos şirketinin yaptığı ankete göre 23 ülkede NATO’nun Libya’daki operasyonu destekleniyor. Libya’ya gerçekleşen operasyonun öncü ülkelerinden olan Fransa’da bu destek yüzde 70’e varırken, ABD’de NATO’ya destek verenlerin yüzde 33 olması dikkat çekti. Alman halkının yarısından fazlasının da NATO’nun operasyonlarına destek verdiği belirtildi.

Libya’ya yapılan müdahaleye ilk başlarda karşı çıkan Almanya da muhaliflerle irtibat kurmak için Bingazi’ye ofis açacak. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Libya halkına yardımları daha hızlı bir şekilde ulaştırmak için Bingazi’de ofis açmayı planladıklarını söyledi. Westerwelle, önceki gün yaptığı basın açıklamasında, Alman diplomatların önümüzdeki günlerde Bingazi’ye giderek temaslarda bulunacağını belirtti. 

TRABLUS