Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

SPD'de Yeni Olusum

ss.jpgAlman Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Genel Başkanlığı'na eski Çevre Bakanı Sigmar Gabriel seçildi. Gabriel partililere yeni bir başlangıç yapma sözü verdi.

 

27 Eylül genel seçimlerinde oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti (SPD) yeni Genel Başkanı ile kısa süre içinde toparlanmayı umut ediyor. Parti'nin Dresden'de yapılan kongresinde delegelerin yüzde 94'ünün oyunu alarak Genel Başkanlığa seçilen Sigmar Gabriel, partililere birlik olma çağrısında bulundu. 50 yaşındaki Gabriel, Sosyal Demokrat Parti'nin hükümette bulunduğu 11 yıllık süre içinde başarılı işlere imza attığını hatırlattı, ancak 27 Eylül'deki genel seçimlerde alınan yenilginin ardının partinin yeni bir başlangıç yapmasının şart olduğunu savundu.

Gabriel partili arkadaşlarından seçimlerde alınan yenilginin nedenlerine kafa yormalarını istedi. Sosyal Demokrat Parti'nin yeni Genel Başkanı ayrıca partililere en geç bir yıl içinde istihdam piyasasındaki sorunları gözden geçirerek, bu konuda izlenecek çizginin belirlenmesine katkı sağlamaları çağrısında bulundu.  

27 Eylül yenilgisi de görüşüldü 

Gabriel'in Genel Başkanlığa seçildiği kongrede delegeler 27 Eylül seçimlerinde alınan yenilgiyi de görüştü. Partinin eski Genel Başkanı Franz Müntefering, alınan yenilgide parti yönetiminin de payı olduğunu teslim etti. Bir saatlik veda konuşması yapan 69 yaşındaki Müntefering partililerden kendilerine güvenmelerini isteyerek, "Mücadele etmeye hazırız, mücadele edeceğiz ve yeniden yükselişe geçeceğiz" dedi.

Partinin yeni umudu

Sigmar Gabriel, Aşağı Saksonya'nın Goslar kentinde doğdu. Sosyal Demokrat Parti'nin gençlik kuruluşu "Şahinler"in üyesiydi. Alman Dili ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Sosyoloji okudu, ardından öğretmenlik yaptı. 1977 yılından bu yana da Sosyal Demokrat Parti üyesi. Aşağı Saksonya Eyalet Parlamentosu'nda milletvetkilliği yaptıktan sonra 40 yaşındayken eyalet başbakanı oldu ve Almanya'nın 'en genç eyalet başbakanı' sıfatını almayı başardı. 

Sosyal Demokratlar'ın 2003 yılında eyalet seçimlerindeki oy kaybının ardından muhalefet lideri olarak görev yaptı. İki yıl sonra, 2005'de ise genel seçimlerde Federal Meclis'te milletvekili oldu ve ardından kurulan büyük koalisyonda, Çevre Bakanlığı görevine getirildi. Bakanlığı süresince en çok iklimin korunması konusunda yaptığı çalışmalarla adını duyurdu.

Eşinden ayrı yaşayan Sigmar Gabriel bir kız çocuğu babası. Kendisini bütün benliği ile politikaya adayan Gabriel'in, zayıflayan partisini yeniden ayağa kaldırabilecek orta kuşaktaki tek politikacı olduğu yorumu yapılıyor.