Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Almanya'da Domuz Gribine Aşı Yetişmiyor

Almanya’da domuz gribi aşı kampanyasının başlamasından iki hafta sonra, aşı teslimatında zorluklar baş gösterdi.

Geçtiğimiz hafta yaklaşık 7 bin kişinin domuz gribine yakalandığı Almanya’da kayıtlı yeni vaka sayısı her hafta ikiye katlanıyor. Aşı teslimatındaki sıkıntılar, Berlin’de düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Federal Sağlık Bakanı Philipp Rösler, 16 eyaletten sağlık bakanları ve Almanya’nın sipariş ettiği Pandemrix aşısının üreticisi GlaxoSmithKline şirketi yetkililerinin katıldığı toplantıda sipariş edilen miktarın zamanında sağlanamayacağı ortaya çıktı.

Aşı teslimatında yeni takvim

GlaxoSmithKline şirketi Almanya bölümü Başkanı Cameron Marshall, Kasım ayı sonuna kadar 9 milyon 300 bin doz aşı teslim edecekleri, Aralık ayı sonuna kadar toplam 20 milyon doz aşının gönderilmiş olacağı taahhüdünde bulundu. Şimdiye kadar sipariş edilen toplam 50 milyon dozun tamamının ise Mart ayı itibariyle teslim edilmiş olması hedefleniyor.

Öncelik yüksek risk gruplarına

 

Sağlık Bakanı Rösler, "Bu rakamlar, herkesin aşılanamayacağını ortaya koyuyor" diyerek öncelik sıralamasına göre hareket edileceğini açıkladı. Buna göre önce doktor, hemşire ve ambülâns personeli ile domuz gribi virüsünün özel risk oluşturduğu kronik hastalar aşılanacak. Sağlıklı vatandaşların ise Aralık ayına kadar beklemesi gerekecek. Rösler, aşı sıkıntısı nedeniyle hemen doktora koşup aşı yaptırılmaması konusunda da uyardı.

 

Rheinland-Pfalz eyaleti Sağlık Bakanı Malu Dreyer, şunları söyledi:

"Her hafta belli miktarlarda aşı teslimatı yapılmasına devam edilecek. Miktarlar genelde, önceden taahhüt edilenin altında olacak. Bunu kabullenmek durumundayız. Teslimatın biraz olsun hızlanmasını umuyoruz. Ama diğer eyaletler gibi bizim de bu sorunla başa çıkmamız gerekecek."

“Gecikme anlayışla karşılanmalı

Dreyer, diğer Avrupa ülkelerinde de durumun farklı olmadığının altını çizdi. Thüringen eyaleti Sağlık Bakanı Heike Taubert de üretici firmanın aşıyı geliştirmeye daha altı ay önce başladığına dikkat çekerek, gecikmelerin anlayışla karşılanması gerektiği mesajını verdi:

"Bu kadar kısa bir sürede aşıyı geliştirmek de kolay bir iş değil. Kaldı ki payımıza düşeni güvenceye alabildiğimiz için biz Avrupa’da oldukça rahat bir konumdayız."

Aynı zamanda Sağlık Bakanları Konferansı Başkanı olan Taubert, hamileler için özel olarak başka bir üreticiden 150 bin doz domuz gribi aşısı sipariş edildiğini de açıkladı. Pandemrix’ten farklı olarak etki güçlendirici bileşim içermeyen bu aşı, istenmeyen yan etkilere de yol açmıyor. Taubert, tüm hamilelere yetecek kadar dozun kısa süre içinde teslim edileceğini belirtti.