Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Opel'in geleceği yine belirsiz

Otomobil üreticisi Opel’in geleceği yine belirsizlik içinde. Amerikan otomotiv devi General Motors, Avrupa’daki markası Opel’i satma planlarından vazgeçtiğini duyurması tepkilere yol açtı. Opel işçi temsilciliği ise Avrupa genelinde 45 bin Opel çalışanını uyarı grevi ve protesto gösterileri düzenlemeye çağırdi.

General Motors yönetim kurulunda, Magna ile yapılacak anlaşmanın en güçlü muhalifleri amacına ulaştı. Yönetim kurulu başkanı Ed Whitacre, Magna’nın Rus ortaklarına karşı şüpheyle yaklaşıyordu. Başkan Yardımcısı John Smith, internetteki blog sayfasından, Magna ile ilgili endişeleri konusunda haftalardır uyarıda bulunuyordu. ABD hükümetinden yetkililer de son haftalarda sık sık General Motors’a, "Opel'i niçin satmak zorundayız" sorusunu soruyorlardı. General Motors uzmanı Justin Hyde, Opel’in önemini şu sözlerle vurguladı:

“Opel, General Motors’un sadece satışlar açısından değil araştırma ve geliştirme bakımından da en önemli işletmesidir.“

Obama’nın beklentileri

Hyde, bu görüşün, aydan aya General Motors’un yeni yönetim kurulu üyeleri arasında da güç kazandığını kaydetti. ABD Başkanı Barack Obama, 70 milyar dolarlık vergi borcundan kurtarılan şirketten şüphesiz başarı bekliyor. Hyde, Avrupa otomobil piyasasının merkezindeki Opel dayanağı olmadan General Motors yönetim kurulunun başarı ve rekabet şansı olmayacağını ifade ediyor:

“Eğer General Motors, Opel’in satışına izin verirse, işletmesinin Avrupa ayağında hiçbir kontrolü kalmayan dünya üzerindeki nadir üreticilerden biri olacaktır.“

General Motors uzmanı ayrıca şirket yetkililerinin Magna anlaşmasını devre dışı bırakmaya uzun süre önce karar verdiklerini tahmin ediyor. General Motors, bu açıklamayı yapmak için Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ABD ziyaretinin bitmesini beklediler ve daha sonra basının karşısına çıktılar.

Alman hükümetinden sert tepki

Basın toplantısı sırasında “Bu harika bir gün” diyen Ed Whitacre’in şimdi Opel'i iflastan kurtarabilmek için milyarlarca euro bulması gerekiyor. General Motors cephesinde bunlar yaşanırken, Alman hükümeti ise karara sert tepki gösterdi. Almanya Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle, kararı kabul edilemez olarak nitelendirdi:

"General Motors’un Opel çalışanlarına karşı bu tutumu kesinlikle kabul edilemez. General Motors'un Almanya'ya karşı tutumu da kesinlikle kabul edilemez. Bu gelişmenin sorumluluğunu tek başına General Motors üstlenmek zorunda kalacaktır. Çalışanlar daha dün, ücretlerinden ödün vererek çözüme hazır olduklarını gösterdiler. Göreve başlamadan önce, hemen hemen tüm açıklamalarımda bu süreçle ilgili endişelerimi açıkça ifade etmiştim. Ne yazık ki bu son gelişmeyle sözlerimin tam manasıyla doğrulandığını görüyorum.“

Opel'e ne olacak?

Peki, şimdi ne olacak? Kararı eleştiren otomotiv uzmanı Ferdinand Dudenhöffer, tahminlerini şöyle sıralıyor:

"Gelecek haftalarda işten çıkarma dalgasının başlayacağını tahmin ediyorum. O zaman Alman devletinin yardım edip etmeyeceğini, Opel’in iflasını hesaba katıp katmamak gerektiğini ya da şirketin küçülerek kendini kurtarmaya çalışıp çalışmayacağını göreceğiz. Tahminimce, işler kötü gidecek, piyasa payı gerileyecek, Opel, Batı Avrupa’da kaybedecek, Rus pazarına neredeyse hiç giremeyecek ve böylece gelecek yıllarda Opel yavaş yavaş ölecek.“