Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

‘Yardımlaşmak doğamızda var’


 

Wan depremi sonrasında yüreğini ortaya koyan sosyal aktivist Aygül Aras, örnek hizmet anlayışından ötürü Alman Cumhurbaşkanlığı tarafından fahri hizmet ödülüne aday gösterildi. 
Wan depremzedeleri için çalışan Aras, kurduğu dernek aracılığıyla topladığı bağışları Wan’a götürmek üzere 25 Eylül’de tekrar Wan’a gidiyor. 10 Ocak tarihinde ise fahri hizmet ödülü için yapılacak törene katılacak olan Aras ile 34 yıldır Almanya’da bulunduğu süre içinde yaptığı çalışmalar ve Wan depreminin dünü ve bugünü hakkında söyleşi yaptık. 

Önce seni tanıyalım. Ne tür çalışmalar yürütüyorsun? 

34 yıldır Almanya’da yaşıyorum. Uzun yıllar fabrikalarda çalıştıktan sonra hastalığımdan ötürü emekliliğe ayrıldım. Dêrsim’den Almanya’ya ilk geldiğimde her göçmen gibi türlü zorluklar yaşadım. Doğru dürüst okuma yazma bilmememe rağmen, az da olsa Almanca öğrendim. Daha sonra başkalarının zorluk çekmemesi için gönüllü yardımcı olmaya çalıştım. Yaşadığım kent Waiblingen’de Kürtlerin buluşacağı bir mekan yoktu. Türkiye’deki Kürtler Türk, Arap ülkelerindeki Kürtler Arap, İran’daki Kürtler Fars olarak vasıflandırılıyordu. Belediyeden yer talep ettim. Bana bir yer verdikten sonra entegresyon çerçevesinde seminerler, dil kursları, çocuk ve kadınlar için değişik etkinlikler yapmaya başladım. Eşlerinden şiddet gören kadınları ilgili merkezlere yönlendirdim. Entegrasyon çalışmaları kapsamında memleketim Dêrsim’e her yıl turlar düzenliyorum. Entegrasyonu sadece yabancıların Almanya’ya uyumu olarak değil, Almanların da diğer halklarla uyumu biçiminde ele alıyorum. Diğer türlüsü asimilasyon olur zaten. 

Almanya Cumhurbaşkanlığı fahri hizmet ödülüne de aday  gösterilmişsin...

Daha önce yaptığım sosyal hizmetlerden ötürü yerelde ve eyalet çapında dört ödül aldım. Bunlardan 2007 yılında aldığım ödül para, diğerleri ise plaket ödülüydü. Son olarak Almanya çapında fahri hizmet ödülüne aday gösterildim. 10 Ocak’ta Alman Cumhurbaşkanı’nın vereceği bir yemeğe katıldıktan sonra ödüller verilecek. Ben entegrasyon hizmetlerinden çok, Wan Depremi için gösterdiğim çaba ve Dêrsim’e organize ettiğim turların bu ödüle aday gösterilmeme vesile olduğu kanaatindeyim.

Seni Wan depremi sonrası yardım çalışmasına iten şeyler neydi? 

Yardımlaşmak bizim doğamızda var. Kürdistan’da birbirimizin tarlasını birlikte eker, birlikte biçerdik. Komşumuzun durumu o anda elvermiyorsa biz onun işini yapardık. Bu bizim için gayet normal. Bizim derneklerimizde çalışan insanlar da karşılıksız, gönüllülük temelinde çalışıyor. Değerini bilmeyiz belki ama Almanlara göre bu ödüllendirilmesi gereken olağanüstü bir davranış. Deprem sonrası her gün bir kaç çadırın yanması, şehirlerini terketmek üzere arabalara doluşan insanların “Bilmiyoruz nereye gideceğimizi” demesi beni insani sorumluluk gereği bu arayışa yöneltti.

Depremzedelere yönelik şimdiye kadar ne tür çalışmalar yaptın?

Depremin ilk günlerinde aklıma abimin Dêrsim’deki evini depremzedelere tahsis edebileceğim geldi. Eve yerleştireceğim ailenin yiyecek ihtiyaçlarını da karşılamam gerekiyordu. Bunu kredi alarak temin edebilirdim. Kendimize ev yapmak için, araba almak için, bir yatırım yapmak için kredi alıyoruz da, böyle insani bir konuda neden almayalım diye düşündüm.
Derneğimizin tüzüğünde de afet ile ilgili bir madde yoktu. Uğraşlarım sonucunda üç gün içinde Freunde Helfen Freunden (Dostlar Dostlara Yardım Ediyor) adıyla bir dernek kurmayı başardım. Bazı işadamlarıyla ilişki kurup destek istedim. Biriken bağışlarla Wan’a iki defa gittim. Hazırladığım paketleri Wan Belediyesi ve çalışanlarının yardımıyla dağıttım. Üçüncü defa tekrar gitmek istedim ancak Wan’da ‘KCK’ adı altında yapılan tutuklamalar nedeniyle gidemedim. Nihayet bu ayın 25’inde tekrar gideceğim. 

Dostlar Dostlara Yardım Ediyor Derneği’nin işlevi tam olarak nedir?

Dernek Wan depremi için kuruldu. Ama sadece Wan’ı kapsamıyor. Bütün ülkelerdeki depremzedelere yönelik çalışacak. En önemli şart da dernek çalışanları bizzat kendisi gidip harcamayı yapacak. Örneğin, Stuttgart’ta Wanlı depremzedeler için gece düzenlendi, toplanan 30 bin Euro belediyeye teslim edildi. Ama paraya devlet el koydu. Bunun için bizzat kişiler eliyle harcama yapılmalı, yapılan harcamaya dair de belge alınmalı. Protokolü yapılmalı, resimleri çekilmeli, harcama tutanağıyla geri dönülmeli. Başka türlü bağış toplamak sağlıklı değil.  7 üye ile başladık ama sayımız giderek artıyor. 

Sence Wan’da yapılmayan ne? Ya da depremden sonra herhangi bir şey yapıldı mı diye mi sormalıyım? 

Ben ilk gittiğimde Wanlıların ne kadar haksızlıklarla karşı karşıya olduğunu gördüm. İnsanlar belediyelerde az çok yemek yiyebiliyorlardı. İyi bir sistem yürüyordu. Ama Valiliğin kurduğu o çadırları görünce şok oldum. Silahları insanlara doğru yöneltiyorlardı. Acaba Wanlıların yüzde 80’i göç etmeseydi, oranın hali ne olurdu?Kendileri hizmet üretmedikleri gibi hizmet edenleri tutukluyorlar. 

Üçüncü gidişin hangi temelde olacak? 

Biriken bağışları –ki bunların önemli bir kısmını Still Firması’nın bağışlarıdır- depremzedeler için harcama temelinde olacak. İhtiyaçlarını yerinde görüp, özellikle bir çocuk projesi için harcamayı düşünüyoruz. Depremin ilk günlerinde insanlarımız çok duyarlıydı. Gerek Kürt dernekleri, gerek Alevi dernekleri çok yardım ettiler. Ancak geçmişte toplanan paraların büyük bir kısmı depremzedelere ulaşmadı. Devletin el koyduğunu Belediye Başkanımız Bekir Bey de söyledi. Keşke diyorum, her dernek, her inisiyatiften birileri gidip yerinde harcasaydı. O zaman bağışlara Türk devleti el koymazdı. 

Avrupalılardan ve özellikle burada yaşayan Kürtlerden bundan sonra nasıl bir duyarlılık bekliyorsunuz? Bu konuda bir çağrınız, bir ricanız var mı?
Oradaki insanların halen yaraları sarılmış değil. Bu yıl sonunda Wan depremzedeleri için başlattığımız kampanya son bulacak. Özellikle işadamlarından ricam duyarlılık gösterip biraz daha katkıda bulunsunlar. O zamana kadar depremzelerimiz için biraz daha bağış toplanırsa seve seve bir kez daha Wan’a giderim. Bunu umuyor ve diliyorum.

Bunun için hesap numaramız:

Freunde Helfen Freunden
Volksbank Stuttgart
 BLZ 600 901 00
 Konto-Nr. 155 881 000 


SOZDAR UMUT