Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Almanya'daki ırkçı cinayetler istifa getirdi

Neonazi cinayetleri soruşturmasında, bazı önemli belgelerin imha edilmesi, Alman iç istihbarat teşkilatı Başkanı Heinz Fromm'u koltuğundan etti.

Aralarında 8 Türk'ün de bulunduğu 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü hakkında süren soruşturmada ortaya çıkan skandal büyüyor. 
Neonazi cinayetleri yazın mahkemede 
NSU soruşturması ile bağlantılı bazı arşiv bilgilerinin şüpheli bir şekilde imha edildiğinin ortaya çıkması üzerine eleştirilerin odağı haline gelen Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın Başkanı Heinz Fromm, görev süresi bitmeden, emekliliğini istedi. 
Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in Heinz Fromm'un görevini bırakma talebini kabul ettiği bildirildi. Bakanlık sözcüsü, Fromm'un ay sonunda görevini bırakacağını kaydetti. 
Tepkiler büyüyor 
Neonazi cinayetlerini yıllarca ortaya çıkaramayan Anayasayı Koruma Teşkilatı, geçtiğimiz yıl Kasım ayından bu yana tartışmaların odağında bulunuyor. Teşkilatın bazı çalışanlarının, cinayete karışan aşırı sağcı gruplarla ilişkili olduğu iddiaları spekülasyonlara yol açmıştı. 
Alman basınında geçen hafta yayımlanan haber, tartışmaları daha da alevlendirdi. Teşkilatın, aşırı sağ içinden kullandığı muhbir ve haber elemanlarına ait bilgileri 2011 yılı kasım ayında, Neonazi cinayetlerinin ortaya çıkmasının hemen ardından imha ettiği haberi, kurum tarafından doğrulandı. Yetkililer, imha işlemini bir kurum çalışanının, üstlerine haber vermeden gerçekleştirdiğini belirtirken, Alman siyasiler skandalın kurumun güvenilirliğine büyük darbe vurduğu eleştirilerinde bulundu. 
İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich Fromm'un görevi bırakma talebini kabul etti 
İçişleri Bakanı Friedrich, skandalın ortaya çıkmasından sonra Fromm'dan konuyu araştırmasını ve açıklığa kavuşturmasını talep etmişti. 
12 yıldır görevde 
64 yaşındaki Fromm, 2000 yılından bu yana Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın başkanlığını yürütüyor. Sosyal Demokrat Parti'den gelen Fromm, bir dönem Hessen eyaleti İçişleri Bakanlığı'nda müsteşar olarak da görev yapmıştı. 
Fromm'un bu hafta içinde Federal Meclis'te NSU cinayetlerini araştırma komisyonuna ifade vermesi bekleniyor.
Kaynak: Almanyanın Sesi