Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

İlk turda zafer solun

Fransa’da 10 Haziran’da yapılan genel seçimin ilk turunda, sol partilerin oluşturduğu ittifak önemli bir başarıya imza attı. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre, Sosyalist Parti ülke genelinde oyların yüzde 29.4’ünü aldı. Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) oy oranı ise yüzde 27.1’de kaldı. Yeşiller de oyların yüzde 5.5’ine sahip oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, sol partilerin oluşturduğu ittifakın toplam oyu 47’yi geçti.
Merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği ve diğer küçük sağ partilerin oluşturduğu koalisyon ise yüzde 35.40 oy toplarken, aşırı sağa yüzde 13.40 oranında oy çıktı.
İlk turdaki seçim sonuçlarının, gelecek hafta düzenlenecek ikinci turda da tekrarlanması halinde sol ittifak Meclis’te 305 ile 353 arasında sandalyeye sahip olacak. Sağ partilerin ise 222 ile 266 arasında sandalyeye sahip olması bekleniyor.
Fransa Meclisi’nde 577 sandalye bulunuyor. Seçim sistemine göre ilk turda seçim bölgesinde yüzde 50’den fazla oy alan milletvekili doğrudan milletvekili seçiliyor, aksi takdirde yüzde 12,5’in üzerinde oy alan adaylar ikinci turda yarışma hakkı kazanıyor.
Fransa’da 6,5 milyon oy potansiyeline sahip aşırı sağ, hiçbir partiyle ikinci turda ittifak yapamadığı için meclise temsilci gönderemiyor. Fransa’da sol partiler Senato’da da oy çokluğuna sahip olduğu için, yeni hükümetin yasa çıkartması ve anayasa değişikliğine gitmesi daha kolay olacak.
Başbakan güçlü destek istedi
Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, seçime girdiği Nantes kentinde doğrudan milletvekili seçildi. Ayrault, hükümetin ve Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ülkeyi daha iyi yönetebilmeleri için seçmenlerin ilk turda verdiği desteğin ikinci turda da sürmesini istedi. Ayrault, “Ülkeyi uyumlu ve güçlü bir şekilde yönetebilmek için seçmenlere bize verdikleri desteği sürdürmeleri çağrısında bulunuyorum” dedi. Ayarult, daha önce yaptığı açıklamada milletvekili seçilemeyen bakanların görevden alınacağını söylemişti. Radikal sol parti lideri Jean-Luc Melenchon de, ikinci turda ırkçı Le Pen’e karşı sosyalist parti adayını destekleyeceğini açıkladı.
İlk turdaki seçim sonuçlarının gelecek hafta düzenlenecek ikinci turda da tekrarlanması halinde, yarı başkanlık sisteminin geçerli olduğu Fransa’da, Cumhurbaşkanı Hollande, 5 yıllık iktidarı boyunca rahat bir şekilde ülkeyi yönetme imkanına sahip olacak.
Hollande, genel seçimler öncesi seçmenlere yaptığı çağrıda, alım gücünün artırılması, emeklilik ve eğitim sistemi ile ekonomik alandaki diğer reformları hayata geçirebilmesi için genel seçimlerde de partisine oy verilmesini istemişti.