Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Binlerce kişi Avrupa Konseyi önünde miting yaptı

Açlık grevcileri ile dayanışmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Fransa’nın Strasbourg kentine gelen DTK ve BDP heyeti, Avrupa Konseyi önünde düzenlenen mitinge katıldı. Burada bir konuşma yapan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Avrupa hükümetlerine çağrıda bulunarak Kürtlerin sesini duymalarını istedi. 

15 kişinin süresiz dönüşümsüz açlık grevi 43. gününe girerken binlerce kişi bugün Avrupa Konseyi önünde düzenlenen mitingde bir araya geldi. Mitinge dayanışma amacıyla Strasbourg’da beş günlük dönüşümlü grevde bulunan Kürt sanatçılar da katıldı. 

Grevcilere destek vermek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Strasbourg’da bulunan DTK’den eşbaşkanlar Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP’den milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü kitle arasında yer aldı. Ayrıca Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal ile Avrupa eski parlamenteri Feleknas Uca’nın mitinge katıldığı gözlendi. 

Saat 09.30 ile 12.00 arasında yapılan mitinge MLKP de katılarak destek sunarken, sık sık Öcalan ve PKK lehine sloganları atıldı. Miting alanında Kürtçe bir konuşma yapan Ahmet Türk, “Bugün Türk devleti, Kürt halkının sesini kısmak istiyor. Kürtleri, cezaevleri, ölümler ve vurarak terbiye etmek istiyorlar. Bu politika yüzyıldır devam ediyor. Ancak bugün Kürt halkı, onurlu bir yaşam, doğal hakları ve siyasi bir statü için yüksek bir sesle ‘biz varız’, ‘meydanlardayız’, ‘özgür bir yaşam için mücadelemizi sürdüreceğiz’ diyor” şeklinde konuştu. 

Konuşması sık sık Öcalan lehine atılan sloganlarla kesilen Ahmet Türk, “Kürt halkı özgür bir yaşam için çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Kürt halkının başta siyasi ve ekonomik olmak üzere her alanda ağır koşullar altında yaşadığını kaydeden Ahmet Türk, “Bugün 7 bin Kürt siyasetçisi” diye hatırlattı. Bunların onurlu bir yaşam için mücadelelerini sürdürdüğünü dile getiren Ahmet Türk, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çekerek, “Öcalan, onurlu barış için Kürt sorununun çözümü için gerçekten çok önemli çaba gösterdi. Ancak devlet savaş ve Kürt halkına yönelik imhayı önüne koydu. Bu siyasete karşı, Avrupa ve tüm Kürdistan’da halkımız büyük bir eylem içerisinde. Türk devletinin politikaları ve Öcalan üzerindeki tecride karşı, değerli arkadaşlarımız burada açlık grevindeler” diye konuştu.

15 açlık grevcisini ima ederek “Bunlar onurlu bir yaşam ve Kürt halkının geleceği için canlarını ortaya koydu” diyen Türk, “Biz ölüm olsun istemiyoruz” diye ekledi. Ancak bu eylemin Kürtlerin özgür bir yaşam için her bedeli ödemeye hazır olduğunu gösterdiğini vurgulayan Türk, “Dünya artık Kürt halkının sesini duymalı ve Kürt sorunu artık çözülmeli” diyerek Batılı hükümetlere seslendi. 

Türk, “Ne kadar kirli bir siyaset izleseler de, biz hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz ve ‘ya özgürlük ya özgürlük’ diyeceğiz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. 

Ertuğrul Kürkçü ve Aysel Tuğluk’un da birer konuşma yaptığı mitingin ardından kitle açlık grevinin sürdüğü St. Maurice kilisesine kadar yürüyerek aralarında Fuat Kav’ın da olduğu 5’i kadın 15 grevciyi ziyaret etti. 

ANF