Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

58. Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivalinde Bir Şavak Belgeseli:Şewaxan

5-15 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 58.Mannheim - Heidelberg Uluslararası Film Festivali  başladı. Festivalin ilk bölümünde kariyerinin başında olan, kendi ülkelerinde isim yapmış ancak uluslararası düzeyde henüz isim yapmamış yönetmenlerin filmleri yarışıyor. Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Sinema Kollektifi ürünü olan Kazım Öz imzalı ‘Son Mevsim: Şawaklar’  Film Festivali’nin ana yarışmasında gösterilmeye hak kazandı.


Almanya’nın ikinci büyük festivali olma özelliğini taşıyan Mannheim-Heidelberg Film Festivali’ne Türkiye’yi temsilen Yönetmenliğini Kazım Öz’ün yaptığı ‘Son Mevsim: Şavaklar’ isimli MKM filmi temsil edecek.

Festivalin bu yılki ana yarışmasına Türkiye’den seçilen tek yapım olan eser ayrıca ana yarışmadaki tek belgesel olma özelliği taşıyor. Uluslararası film festivallerinin ana yarışma bölümlerinde kurmaca filmlerle birlikte yarışmak ‘Son Mevsim: Şavaklar’ için yeni değil. Belgesel daha önce de Paris Film Festivali’nin ana kategorisinde yarışmış ve eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanmıştı. Pek çok uluslararası festival tarafından davet edilmeye devam eden “Son Mevsim: Şavaklar”ın festival yolculuğu süreceğe benziyor.

'Mezopotamya Sinema Kollektifi’nden Kazim Öz, ikinci uzun metraj belgesel filmi ‘Son Mevsim: Şavaklar’ı nisan ayında tamamladı. ARTE France ve IDFA desteğiyle çekilen film Dersim bölgesinde yaşayan göçebe Şavak topluluğunun yok olmaya yüz tutm
uş yaşam tarzlarının, doğayla bağlarının ve kıyasıya mücadelelerinin yanı sıra insani ilişkilerini belgeliyor.

Kazım Öz, hayvancılıkla geçimlerini sağlayan Şavaklılar ile birlikte bahar yağmurları altında Dersim’in köylerinden dağlarına doğru yola koyuluyor. Dağların serin zirvelerinde son bulan bu çetin yolculuk yazın en sıcak günlerinin yaylada yoğun bir çalışmayla geçirilmesinin ardından sonbaharda tekrar başlıyor. İnsana, doğaya, ve emeğe dair cümlesini yaratıcı ve estetik bir dille söyleyen Kazim Öz, ‘Son Mevsim: Şavaklar’la izleyiciyi de daha önce hiç çıkmadıkları türden bir yolculuğa davet ediyor. Masalla başlayıp masalla biten bu yolculuk, Şavaklar’ın zengin kültürel dünyasına ve zorlu yaşam koşullarına doksan dakikalık bir pencere açıyor.

Türkiye galası İstanbul Film Festivali’nde yapılan “Son Mevsim: Şavaklar”ın uluslararası galası ise İsviçre Visions du Reel Belgesel Film Festivali’nde gerçekleşti. İsviçre Nyon’da övgüyle karşılanan “Son Mevsim: Şavaklar”, Visions du Reel sonrasında pek çok festival tarafından davet edildi. Film temmuz ayında Paris Film Festivali’nde ana kategoride yarışarak uluslararası endüstride de bu akımın öncüleri içinde yer aldı.

Paris Film Festivali’ni takip eden aylarda ‘Son Mevsim: Şavaklar’, belgesel film festivallerinin yanı sıra önemli uluslararası kurmaca film festivallerinin yarışma bölümlerine davet edildi. Eylül ayında Polonyo’nın Varşova kentinde düzenlenen Docboat Film Festivali, Ekim ayında Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenen Doclisboa Belgesel Fim Festivali, Fransa’nın Montpellier kentinde 31.si düzenlenecek olan uluslararası Cinemed Film Festivali’nin belgesel bölümü, ve Almanya’nın Mannheim kentinde 58.si düzenlenecek olan Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali’nin ana yarışması bu festivallerden sadece bazıları.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Asya Pasifik Perde Ödülleri’ne belgesel kategorisinde Türkiye’yi temsil etmek üzere aday gösterilen “Son Mevsim: Şavaklar” ayrıca 19 Eylül’de Fransa Korsika’da düzenlenen Corsicadocs Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterildi. ANF