Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Sesimizi Duyunuz

Dersim'de yapımı tamamlanıp suyu tutulmaya başlanan Uzun Çayır Barajı ve yapılmak istenen 6 baraj, 2 hidroelektrik santralini (HES) protesto etmek için bugün neredeyse tüm Dersimliler eylemdeydi. Barajlara karşı yapılan ve 20 bin kişinin katılımıyla 5 kilometre yürüyen kitle, Türkiye'nin en büyük çevre eylemine de imza atmış oldu. Yürüyüş boyunca 'Dersim'de baraj istemiyoruz' sloganları dinmezken, mitingin yapılacağı baraj kenarına gelen çok sayıda kadının hıçkırarak ağlaması ise gözlerden kaçmadı.

Dersim'de suyu tutulmaya başlayan Uzunçayır Barajının yanı sıra Munzur Nehri ve Pülümür Çayı üzerine kurulmak istenen Akyayık, Konak Tepe, Konaktepe Hidroelektrik 1, 2, Kaletepe, Bozkaya, Kemerbel barajlarına karşı bugün Tunceli Belediyesi, DTP, EMEP, KESK, DİSK, ÖDP, Partizan, ESP, Tunceli Gazeteciler Derneği, ilçe belediyeleri, Demokratik Alevi Hareketi (ÖDAH), Emekli Sen, MASAP, Girişimci Kadınlar Derneği, HKM, TU
DEF, Munzur Vadisini Koruma ve Yaşatma Derneği, TMMOB, Munzur Çevre Derneği, Anafatma Kadın Derneği, Tunceli Barosu ve Sanayi ve Ticaret Odası'nın da içinde bulunduğu 37 kurum ve kuruluşun katılımıyla 'Dersim'de baraj istemiyoruz' sloganıyla miting düzenlendi. Miting öncesi merkez Kışla Meydanı'nda İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin, Erzincan, Elazığ, Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından mitinge katılmak için gelen yüzlerce araçlık konvoy karşılandı. Davul zurna ile halaylar çekip sloganlar atan kitle ellerinde 'Dersim'de baraj istemiyoruz', 'Barajlara geçit vermeyeceğiz', 'Munzur Vadisi özgür kalacak' yazılı dövizler taşıyan kitle kışla meydanında bir araya geldikten sonra yürüyüşe geçti.

Herkes oradaydıŞehir merkezi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde yürüyüşünü devam ettiren kitlenin sayısı katılımların artması ile 20 bine ulaştı. Kitlenin önünde aralarında DTP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, İl Genel Meclis Başkanı Serdar Erdoğan, Ferhat Tunç, Metin Kahraman, Mikail Aslan'ın yanı sıra çok sayıda Tuncelili sanatçılar, aydın ve yazarlar, sivil toplum örgütü ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları, Aliona, Bergama, Hasankeyf, Fırtına Vadisi'ni koruma dernekleri ve çevre örgütü temsilcilerinin kitlenin en önünde yürüdü. Yürüyüş boyunca 'Munzur yasta, Dersim isyanda', 'Doğamız, suyumuz, özgürlüğümüzün simgesidir', 'Barajlarla tarihimizi, kültürümüzü yok edemezsiniz', 'Yetiş ey insanlık Munzur darda', 'Baraj ne wazeme' yazılı pankart ve dövizler taşıyan kitle yine yürüyüş boyunca 'Munzur özgür akacak', 'Dersimde baraj istemiyoruz', 'Kürdistan'da baraj istemiyoruz', 'Munzur onurdur, onuruna sahip çık', 'Munzur'a uzanan eller kırılsın', 'Munzur faşizmi boğacak', 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganları atıldı. Elinde 'Munzur'a dokunma' yazılı döviz taşıyan ve ata binen bir vatandaş, yürüyüşe eşlik etti. Yürüyüş için tekerlekli sandalyeli kişilerin yanında, barajlara dikkat çeken tişörtler giyen bisikletli gruplar, Dersimspor formalı grup, yöresel kıyafetli kadınlar da yürüyüşteki yerini aldı.

Arama gerginliği

Yürüyüş boyunca anons aracından Dersim'de yapılacak barajlara karşı duyarlılık ve karşı olunması için yapılan anonslara yürüyüşe katılmayan, ancak pencere, balkon ve yol kenarında duran vatandaşlarda alkışları ile destek verdi. Yürüyüş sırasında DSİ binası önünde oturma eylemi yapılırken, DSİ'nin bahçesine pet şişeleri atıldı. 20 bin kişinin davul zurna, çalınan şarkı ve marşlar, sloganlar ve zılgıtlarla sürdürdüğü 5 kilometrelik yürüyüş mitingin yapılacağı ve baraja dolumun devam etmesi durumunda sular altında kalacak olan TEDAŞ'ın arkasındaki meydanda son buldu. Meydana giriş için arama noktası kuran polis arama yapmak istemi üzerine gerginlik çıktı. Gerginliğin artması üzerine kısa süreli arbede ve polislerin taşlanması sonrası arama noktası işlevini yitirdi.

Dersimliler baraj karşısında ağladı

Meydana ulaşan kitlenin büyük bir bölümü önce su tutumu devam eden ve Munzur Nehri ile beslenen Uzun Çayır Barajı'nın yakınlarına yürüdü. Bu sıra özellikle orta ve ileri yaşlı çok sayıda kadının ağlaması gözlerden kaçmadı. Baraja doğru oturan ve anonslara rağmen meydana geç gelen bu grup adeta Munzur Nehri ile birlikte yas tuttu. Miting sırasında araba lastikleri ile bot yapan köylülerde barajın içinde ellerindeki pankartlarla yapılan barajları protesto etti. Meydanda konuşmalar başlamadan önce Türkiye'de çevre için yapılan en kitlesel ve uzun yürüyüş gerçekleşmiş oldu.

DİHA