Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dersimde Gergin Saatler

Polis, DTP'li Belediye Başkanı Şahin'in evini ve belediye misafirhanesini bastı. Bazı kişiler gözaltına alınırken DTP'liler baskını protesto etti

PKK adına bildiri dağıttığı için gözaltına alınan P.K.'nın verdiği ifade doğrultusunda, polisler savcılık izni ile Belediye Başkanı DTP'li Edibe Şahin'in konutu ve belediye misafirhanesinde arama yaptı. 
Dersinde PKK adına bildiri dağıtırken yakalanan P.K., İl Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulandı.  P.K. sorgusunda, Belediye Başkanı DTP'li Edibe Şahin'in konutunda PKK'ya ait belge ve dökümanların olduğunu ve bazı PKK'lıların belediye misafirhanesinde kaldığını iddia etti.
P.K.'nın sorgusunun ardından, polis savcılıkan aldığı izinle, akşam saatlerinde DTP'li Edibe Şahin'in konutu ve belediye misafirhanesini aradı.
Kar maskeli ve ağır silahlarla donanımlı polisler, P.K.'nın verdiği bilgiler doğrultusunda konutta ve misafirhanede arama yaptı.  Yapılan arama ve kontrollerden sonra misafirhanede kalan bazı kişiler gözaltına alındı. Bu sırada misafirhane önünde toplanan DTP'li bir grup, sloganlar atarak polisin tutumunu protesto etti.  Polis gözaltına alınanları Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Yaklaşık 300 kişi, Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüp sloganlar attı. DTP'li grubun protestoları sürerken, polis de geniş güvenlik önlemleri aldı.  (aa)