Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Hozat’ta Belediye Başkanı dahi fişlendi

Dersim’in Hozat ilçesinde jandarma ve polisin aralarında Belediye Başkanı Cevdet Konak’ın da bulunduğu siyasi parti yöneticileri ve sivillerin fişlendiği ortaya çıktı. 
Hozat'ta Kaymakamlığın talimatıyla Jandarma Komutanlığı ve Hozat İlçe Emniyet Amirliği tarafından fişleme yapıldı. 
Kaymakamlık, jandarma ve poliste birer kopyası bulunan fişleme dosyalarında kişilere kimlik bilgileri, ev adresi ve telefon numarası, kilosu, saçı ve göz rengi, kişisel zaafları, görüştüğü kişiler, konuşma şekline ve bağlantısı olduğu ileri sürülen örgüt ve görevine kadar bilgiler yer aldı. 
Hozat’ta fişlenenler listesinin baş sıralarında Belediye Başkanı Cevdet Konak ve ardından kamu görevlileri yer aldı. Kamu görevlileri arasında Özel İdare Müdürü, Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki şube müdürleri dikkati çekerken ilçedeki okul müdürleri, adliye çalışanları da fişlendi. 
Kişisel bilgileri, kilosu, boyu, saç rengi ,göz rengi ve telefon numarası adresi verilen Başkan Konak’ın, bağlı bulunduğu örgüt ve görevi bölümüne ise TKP/ML TİKKO örgütü sempatizanı olduğu yazıldı. Birçok örgütle ilişkisi olduğu ileri sürülen Cevdet Konak’ın bağlı bulunduğu Karaballı Aşireti’nin 1938 Dersim İsyanı sırasında devlet otoritesine karşı geldiği ve Karaballı Aşireti’nin tamamının TKP/ML TİKKO sempatizanı olduğu yazıldı.

Tunceli Barosu Başkanvekili Özden Eren Başkavak Gül yaptığı açıklamada belgeleri düzenleyenlerin derhal açığa çıkarılmasını isteyerek sorumluların yargılanmasını istedi.