Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Şahin"Bizim AYBYK üyemiz Leyla Güven'dir"

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin Şahin, ret yanıtına gerekçe olarak, yerine aday gösterildiği Viranşehir (Şanlıurfa) Belediye Başkanı Leyla Güven'in hapiste olmasını öne sürdü. AYBYK Başkanlık Divanı bu tutum üzerine Türkiye'nin bir koltuğunu boş bırakma kararı aldı.

KCK davasından yargılanan ve şu anda hapiste olan BDP Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven'in Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'ndeki koltuğu Ankara ile Strasbourg arasında sorun olmaya devam ediyor.Ankara'nın, hapiste olduğu için Strasbourg'daki AYBYK toplantılarına katılamayan Leyla Güven yerine Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin'i aday göstermesi sonuç vermedi.

Şahin, bu hafta Strasbourg'da yapılacak genel kurul toplantıları öncesinde AYBYK yönetimine bir mektup göndererek "görevi kabul etmediğini" bildirdi.Şahin, mektubunda, "Bizim AYBYK üyemiz Leyla Güven'dir. O cezaevinde olduğu sürece benim bu görevi kabul etmem etik bir davranış olmaz" mesajı verdi. AYBYK yönetimi de bu tutum üzerine Türkiye'nin bir koltuğunun boş kalmasını kararlaştırdı. Türkiye bu kararla bu haftaki genel kurul toplantılarında 12 yerine 11 yerel yöneticisiyle temsil edilecek.

2009 yerel seçimlerinde belediye başkanı seçilen Leyla Güven, KCK davasından yargılandığı için "geçici tedbir olarak" kasım 2011 tarihinde görevinden alınmıştı. Ankara'nın AYBYK'daki Türk heyetine yeni bir BDP'li temsilci atamak için girişimde bulunup bulunmayacağı şimdilik bilinmiyor. Atamalar siyasi partilerin yerel seçimlerde aldıkları oy oranına göre İçişleri Bakanlığı tarafından yapılıyor.AYBYK, üyesi Leyla Güven'in dava sürecini yakından takip ediyor. Internet sitesinde Güven için özel bir sayfa açan AYBYK'yı temsilen bir heyet geçen yıl ekim ayında kendisini Diyarbakır E-tipi cezaevinde ziyaret etmişti. AYBYK Güven'in durumunu ekim 2011 genel kurul oturumlarında tartışmış ve "Türkiye'ye anayasal destek" kapsamında bu konunun Venedik Komisyonu tarafından ele alınmasını kararlaştırmıştı.Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin il genel ve belediye meclislerinden seçilmiş vekilleri bir araya getiren AYBYK'da 12'si asil, 12'si de yedek olmak üzere Türkiye'den toplam 24 üye görev yapıyor. AYBYK Türk heyetine Antalya İl Genel Meclis üyesi Gaye Doğanoğlu başkanlık ediyor. Doğanoğlu aynı zamanda AYBYK'nın Yerel Yönetimler biriminin başkan yardımcılığı görevini yürütüyor.