Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dersim Ormanları Yanıyor

Dersim'in Hozat ilçesinde sekiz ayrı noktada orman yangını çıktı.

Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, bianet'e yaptığı açıklamada, yangınların devam eden operasyonlarda atılan bombalar nedeniyle çıktığını söyledi.

Munzuru Koruma Kurulu (DEDEF) da Dersim-Elazığ ve Bingöl sınırında bulunan Peri vadisindeki Nazimiye'nin Dalıbahçe köyünün Ger mezrasında dün gece saat 03:00 civarında askerlerin açtığı ateş sonucu yangın çıktığını açıkladı.

DEDEF'in açıklamasına göre, Dersim'in Hozat İlçesi'ne bağlı Balören Karakolu'ndan açılan ateş sonucu iki ayrı noktada yangın çıktı.

Ayrıca, Kızılköm Mezrası ile Nergiz Baba Tepesi civarındaki bölgelerde de orman yangını başladı. Çiçekli Karakolu'nda açılan ateş sonucunda da üç ayrı noktada ormanlar yanıyor.

Belediye Başkanı Konak da Hozat ilçesinin kuzeybatısındaki Aliboğaz Vadisi Armutka bölgesi ile Bozan yaylasında yangınların devam ettiğini belirtti.

"İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki Yüceldi karakolunın 500 metre ilerisindeki yangın da söndürülemedi."

Dört kişi baltayla söndürmeye çalışıyor

Konak, yangınların neden çıktığı şeklindeki sorumuzu da şöyle yanıtladı:

"Bir anda neden ilçenin farklı yerlerinde, karakolların hemen yakınında yangın çıkar? Köylüler de yangınların açılan ateş sonucu ya da helikopterlerden atılan bombaların ardından çıktığını doğruladı."

DEDEF, orman yangınlarına yetkililerce hiçbir müdahale yapılmadığını açıklarken, Konak da Dersim merkezde bulunan Orman İşletme Müdürlüğü'nün konuya duyarsız kaldığını, müdahale edeceklerini söyledikleri halde şimdiye dek hiçbir şey yapılmadığını ifade etti.

Hozat Orman İşletmesi'nde dört kişilik bir ekibin ellerinde baltalarla yangınları söndürmek için çabaladığını söyleyen Konak, "Bu tabii ki yeterli olmuyor. İlçeye başka yerden de yardım gelmiyor. Orman yangınlarının olduğu yere itfaiye aracının çıkması mümkün değil, belediyemizin de iş makinesi gibi olanakları yok" diye konuştu.