Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

TUNÇ, ‘BARIŞ HER DİLDE GÜZELDİR’

DERSİM / PERTEK /“Dersim Soykırımı Tanınsın, Barajlar İkinci 38’dir! Awaki Ma Diya Kes Newino! (Odur ki biz görmüşüz başkası görmesin)’ sloganıyla bu yıl 12. si düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali Pertek ilçesinde yapılan karşılama töreniyle başladı. Feribot iskelesinde yapılan karşılamada gelen konuklar davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

20 DİLDE BARIŞ

Karşılama töreninin ardından Pertek Belediyesi tarafından Hozat Kavşağı’na yapılan Barış heykelinin açılışı yapıldı. Açılışa HDK İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Sanatçılar Şanar Yurdatapan, Ferhat Tunç ve Ali Baran, Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin, EMEP ve BDP yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Barış Heykelinin mimarları Mehmet Latif Sağlam ve Uygur Orhan’ın da katıldığı açılışta bir konuşma yapan Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin bu coğrafyada ve dünyada yürüyen savaşlara karşı çıktıklarını belirterek, “Biz halkların kardeş olduğunu haykırıyoruz. Bu gün Pertek’te 20 dilde yazılmış Barış Heykelinin açılışını yapıyoruz. Bu kararı halk meclisimiz verdi. Biz farklılıklar içinde eşit özgür bir dünyanın olabileceğini söylüyoruz” dedi.

‘ACILARIMIZ ARTIK SON BULSUN’

HDK İstanbul Bağımsız milletvekili Abdullah Levent Tüzel ise burada yaptığı konuşmada halkların değerlerine saygı  duymayan iktidarların savaşı körüklediğini belirterek, “Yıllardır Kürtler, Zazalar, Aleviler, Dersimliler, özgürlük isteyenler, eşitlik isteyenler baskıya maruz kaldı, katliamlara uğradı. Barışa kavuşmak için bedel ödeyenler adına bu heykelde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Barışa en çok susayan topraklardan birinin Dersim coğrafyası olduğunu ifade eden Tüzel, “38 Katliamı’yla halen gerçek bir yüzleşme sağlanamamıştır. Bu heykel bizim özlemlerimizi ifade ediyor. Geçmişten geleceğe bir değerler köprüsü olacağına inanıyorum. Canlarımızın yolu esenlik olsun, kayıplarımızın acıları artık son bulsun istiyoruz” dedi.

‘40 YILLIK POLİTİKA SÜRÜYOR’

Şanar Yurdatapan da yaptığı konuşmada önce insan olarak savaşa karşı çıktığını belirterek, “Latif Sağlam bu heykeli 40 yıl önce Melike Demirağ’la yaptığımız barış şarkısından esinlenerek yaptıklarını söyledi. Biz o zaman Kürt kelimesini ağzımıza alamazdık. 40 yıl sonra da savaş politikaları devam ediyor” dedi.

TUNÇ,  ‘BARIŞ HER DİLDE GÜZELDİR’

Sanatçı Ferhat Tunç ise barışı savunan insanların yargılanmaya devam ettiğini belirterek, hangi dilden olursa olsun barış güzeldir ve korkmamak gerektiğini söyledi. Sanatçının görevi barışı bütün baskılara rağmen savunmaktır ve burada ortaya çıkan eser bu anlamda değerlidir” dedi. Barış heykelinin Dersim coğrafyasına çok yakıştığını belirten sanatçı,” Dersim savaşların ve acıların yaşandığı bir coğrafyadır. Çok dilli olan Dersim coğrafyasına yine çok dilli bu barışı eserinin çok yakıştığını söylemek doğru olur” dedi.

 Heykelin yaratıcılarından Mehmet Latif Sağlam da yaptığı Kürtçe konuşmada, heykelin barışın sağlanması için bir katkı sunmasını dilediklerini söyledi.

 Konuşmalarından ardından katılımcılar hep bir ağızdan Ferhat Tunç’un ‘Savaşa Hayır’ şarkısını  birlikte seslendirdiler. Heykel açılışının ardından festival katılımcıları  Zeve köyüne geçerek Sultan Hıdır Türbesi’ni ziyaret ettile.