Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Demirtaş-"Yüzleşme, anayasal güvence ile olur" dedi.

DERSİM - BDP Dersim İl Örgütü, 2. Olağan Kongresi'ni Dersim Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirdi. Kongreye BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP MYK üyesi Yüksel Mutlu, PM üyesi Hayri Ateş, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, sanatçı Ferhat Tunç, BDP Elazığ il yöneticileri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 

Kente gelen Demirtaş'ı Turuşmek'te karşılayan BDP'liler, uzun bir araç konvoyuyla kongrenin yapıldığı salona geldi. Karşılama için belediye önünde toplanan binlerce kişi sık sık, "PKK halktır halk burada", "Bijî serok Apo" ve "Öcalan Öcalan" sloganları attı. Kongrenin yapıldığı salona, yeşil sarı kırmızı flamalar, BDP bayrakları ile Kürtlerin taleplerini içeren çok sayıda pankart asıldı. Derirtaş'ın kongrenin yapılacağı salona girmesiyle birlikte "Bijî Serok Apo" ve "Dersim Seninle Gurur Duyuyor" sloganları atıldı. 

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan kongre divan seçimi ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Divan Başkanı Hayri Ateş, Dersim'in her zaman, mücadeleleri açısından büyük önem taşıdığını belirterek, "Dersim egemen güçler açısından da önemli bir yerdir. Onlar Dersim'e her zaman farklı yaklaştılar ve bu günde bu politikalarını sürdürmeye devam ediyorlar" dedi. 4 Mayıs 1938 yılında Dersim'in soykırım kararı alındığını ve uygulamaya konduğunu vurgulayan Ateş, "Bu kararın üzerinden 75 yıl geçti, 75. yılında bu kararı şiddetle lanetliyoruz" dedi.

Kongrede konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Dersim halkının çekirdekten yetişerek birer usta politikacı olduğunu belirterek, "Dersim halkı, 'ustalık dönemini yaşadıklarını' iddia edenlere, bu politik duruşuyla büyük dersler vermiş bir halktır" dedi. Dersim'in tarihi boylunca hep özgünlüğünü koruduğunu vurgulayan Demirtaş, bu özgün duruşun Dersim'in özgürlüğü olan tutkusunu da her zaman büyüttüğünü kaydetti. 

"Köleliğin, esaretin, teslimiyetin dayatıldığı bu coğrafyada, Dersim halkı fırsatı her eline geçirdiğinde, zulme karşı isyan bayrağını yükseltmiştir" diyen Demirtaş, şunları kaydetti: "Bu nedenle korkuyorlar. Dersim'de alevlenen bu isyan duygusunun alevlenerek, her yana yayılmasından korktukları için telaşlıydılar. Bu nedenle Dersim, tarihi boyunca baskılara, katliamlara, asimilasyonlara tabi tutuldu. Zulmedenler kaybettiler, Dersim halkı kazandı." 

Dersim'deki trajediyle artık yüzleşilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın Dersim'e ilişkin özrünün, Dersim katliamının üstünün nasıl örtüleceğinin mesajı olduğunu kaydetti. "Dersim katliamı sadece Dersimle sınırlı kalmamıştır. Ağrı'dan Zilan'a, Sivas'tan Koçgiri'ye, tüm coğrafyayı kasıp kavuran ve bir bütün olarak Kürt halkını hedefleyen, senaryoların bir parçasıdır" diye belirtti. Dersim'in yaşadığı trajediyle yüzleşilmesinin koşulu, hükümetin elindeki tüm belge ve bilgileri tüm çıplaklığıyla açıklamasını olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Asıl yüzleşme ise Dersim halkının tüm özgünlüklerinin anayasal güvenceye alınmasıyla olur. Ancak bu şekilde geçmişle yüzleşilebilir" dedi.

Dersim'in katliamla yok edilmediği için kültürel soykırımın devreye konulduğunu belirten Demirtaş, "Bu gün olduğu gibi HES'ler aracılığıyla çevreyi katlederek, inanç merkezlerini, kutsal mekanları ortadan kaldırılarak, Dersim inanç sistemini paramparça bir hale getirme politikası yürütülmüştür" dedi. Dersim halkının kaderinin kendi elinde olduğunu belirten Demirtaş, "Bunun bir tek yolu vardır. Zulüm edene karşı birlik olacaksınız. Dersim bu parçalı duruşuyla sadece ve sadece, bu yüz yıllık soykırım politikalarına destek vermiş olur" dedi. 

'GENÇLER VATAN İÇİN DEĞİL, AKP İÇİN ÖLÜYOR'

Başbakan'ın BDP'nin ortaya koyduğu projeleri görmezden geldiğini ve sanki ortada bir proje olmadığı şeklinde yaklaştığını belirten Demirtaş, "Başbakan gündem saptıran, çarpıtan bir pozisyonla siyaset yapıyor. İnsanlar ölüyor, gençler ölüyor. Bu gençler vatan için ölmüyor, AKP için ölüyorlar. Çünkü barış bir nefes uzaktayken, AKP bunu sağlamayarak, ölümlere neden oluyor" dedi. Tüm annelere seslenen Demirtaş, "Sizin çocuklarınız AKP'den daha değerlidir. Herhangi bir partiden daha değerlidir. Çocuklarınızın bu savaşta kurban edilmesine izin vermeyin" dedi.

AKP'nin Roboski katliamının üstünü örttüğünü sandığını kaydeden Demirtaş, "34 Kürt gencini parçaladınız. Hiçbir şey yokmuş gibi üç dört haftada bir aklına geldikçe şöyle bir 'Uludere'yi kapatmayacağız' teranesiyle Uludere gibi tarihi bir katliamı örteceğini sanıyor. Sen tarih karşısında zaten mahkum olmuş bir Başbakansın. Dört ay boyunca tek bir sorumlu hakkında bir işlem başlatmadığın için, kamuoyu nezdinde mahkum olmuşsun. Şu anda tam olarak bu olayın sorumlusu sensin" dedi.

Demirtaş, konuşmasının sonunda BDP Dersim İl Başkanlığı'na Dersim Eski Milletvekili Şerafettin Halis'in getirileceğini belirtti. Ardından Dersim Eski Milletvekili Şerafettin Halis, kısa bir konuşma yaptı. Halis, 90'lı yılların çatışma ortamında Dersim'de partilerinin kuruluşunda yer aldığını belirterek, "Bu gün yine 90'lı yılları aratmayan uygulamalar devrede. Bu tarihi dönemde bu sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğimin sözünü veriyor" dedi. 

Milletvekili olduğu dönemde yaşadığı yetersizlikler için halka özeleştiri veren Halis, genel seçimlerde ortaya çıkan olumsuz tablodan kendisinin de payı olduğunu belirterek halktan özür diledi. 

Ardından konuşan Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin de, halka hizmet etmeyi esas aldıklarını ancak, yine de birçok noktada eleştirildiklerini belirterek, halkın eleştirilerini dikkatte alacaklarının sözünü vererek, özeleştiri verdi