Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Hozat´ta Örnek Duvar"Sanata ve sanatçıya saygı"

Dersim´in Hozat İlçesi'ndeki Cumhuriyet caddesindeki bir binanın ön duvarlarına, "Sanata ve sanatçıya saygı" adı verilerek, Türkiye'ye mal olmuş sanatçı aydın ve yazarların posterleri ve eserleri asıldı. Hozat'ın Bağımsız Belediye Başkanı Cevdet Konak, topluma malolmuş ve topluma önderlik yapmış insanların sonsuza dek yaşatılması için küçük bir katkı yaptıklarını söyledi.

Hozat'ta 'Sanat ve sanatçıya saygı' adı verilerek, Türkiye'ye mal olmuş sanatçı, aydın, yazar ve kişilerin posterleri ve eserleri asıldı. Cumhuryet Caddesi'nde bulunan belediyeye ait iş merkezi ile bir düğün salonunun ön duvarlarına, Aşık Veysel, Aşık Mahzuni Şerif, Kazım Koyuncu, Hasret Gültekin, Yılmaz güney, Ahmet Kaya, Hrant Dink, Ruhi Su, Ahmet Arif, Nazım Hikmet, Pir Sultan Abdal, Seyit Rıza ve Nuri Dersimi'nin fotoğrafları ve eserleri asıldı.

Belediye Başkanı Cevdet Konak, bu davara asmak için sipariş verdikleri Uğur Mumcu ve Van depreminde hayatını kaybeden ve Hozatlı olan DHA muhabiri Cem Emir'in de portelerinin asılacağını söyledi. Konak, topluma mal olmuş ve topluma önderlik yapmış insanların sonsuza dek yaşatılması için küçük bir katkı yaptıklarını belirterek şöyle dedi:

"Bizler topluma mal olmuş ve topluma önderlik yapmış kişilere hep saygılı olduk, yaşarkende saygılıydık ölürkende.Bu nedenle bu insanların eserleri sonsuza kadar yaşamalıdır.Toplumları kültürel değerleriyle güçlenmesini ayakta durmasını sağlayan sanatsal değerleridir. Bu anlamda bizlerde ilçe halkıyla yapmış olduğumuz toplantılarda ilçemizin muhtelif yerlerinde, sanata ve kültürel yaşama kendisini adamış ve bu uğurda bedel ödemiş, bu ülkenin ezilenlerine toplumsal değerler noktasında çok şey kazandırmış, müzik, kültür ve sanatın her alanını kapsayacak değerlerimize ait duvarları oluşturmaya karar verdik. Bu duvarda da gördüğünüz gibi bu ülkede emekten yana, özgürlükten yana, demokrasiden yana olan ve bu uğurda bedel ödemiş sanatçılarımızın resimleri ve bunların tarihe mal olmuş duygularını simgeleştirdik. Hozat, kültür ve sanat konusunda, her zaman kendi değerlerine sahip çıkan bir konumdadır. Aynı zamanda kültür sanat alanında değil, toplumsal birliği ve beraberliği bir arada tutacak ve bu noktada her konuda Hozat belki de ülkede ilk adımları atmış bulunmaktadır. Bunlar artık Hozat halkının sembolleri ve yüreklerimizde yer alacaklardır. Hiçbir olumsuz tepki almadık."
Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)

http://www.dha.com.tr/dhavideogaleri.asp?vid=270210.....

linki tiklarsaniz haberin detayini  izleyebilirsiniz--