Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dersim'de şüpheli asker ölümü

Dersim’de nöbet sırasında askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Samet Karslı öldü. 
Edinilen bilgilere göre, Dersim’de nöbetçi askere parolayı söyleyemediği ileri sürülen Jandarma Uzman Çavuş Samet Karslı asker arkadaşları tarafından vurularak ağır yaralandı. Elazığ Askeri Hastanesi’nde tedavi altına alınan Maraş’ın Göksun İlçesi doğumlu Karslı yapılan tüm müdahalelere karşı kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 
13 GÜNDE 6 ŞÜPHELİ ASKER ÖLÜMÜ
Son olayla birlikte Haziran ayı başından bu yana ANF kayıtlarına göre en az 6 asker şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.
13 Haziran günü, İnegöl'de akşam saatlerinde Eskikaracakuyu Mevkii'nde meydana gelen şüpheli trafik kazasında, Batman doğumlu jandarma er Bilal Yüce hayatını kaybetti, arkadaşı Atilla Gültekin ile otomobil sürücüsü Mehmet Mavili ve eşi 56 yaşındaki Güldane Mavili yaralandı. 
10 Haziran günü, Balıkesir'in Erdek İlçe Jandarma Komutanlığı'nda askerlik yapan Van'ın Erciş İlçesi'ne bağlı Hocaali (Xocalî) Köyü nüfusuna bağlı Erhan Mete'nin intihar ettiği iddia edildi. 4 aydır askerlik yaptığı belirtilen Mete'nin ölüm haberi, Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı ve Deliçay Jandarma Karakolu yetkilileri tarafından bu sabah aileye iletildi. Er Mete'nin nasıl intihar ettiği konusunda aileye bilgi verilmediği belirtilirken, cenazenin bugün Erciş'e getirileceği öğrenildi.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde 34. Hudut Tugay Komutanlığı'nda askerlik yapan, adı açıklanmayan bir askerin de 9 Haziran günü ölüm haberi geldi. Askerin kendi silahından çıkan kurşunla yaşamını yitirdiği öne sürüldü. 

8 Haziran’da da bir şüpheli ölüm haberi Dersim’den geldi. Dersim'de askerliğini yapan İstanbul nüfusuna kayıtlı er Cüneyt Yüksel’in, nöbet değişimi sırasında arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşunla yaşamını yitirdiği iddia edildi.

5 Haziran'da Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askerlik yapan Batmanlı Zeki Özel'in intihar ederek, yaşamına son verdiği iddia edilmişti. Yakınları, Özel'in intihar etmesi için bir neden olmadığını söylemişti. Ağabeyi Sadık Özel, intiharın yaşandığı bildirilen saatten kısa bir süre önce kardeşiyle konuştuğunu belirterek, "Saat 10. 20'de kardeşimle telefonla görüşürken, 'Komutan deyip telefonu açık bıraktı. Kardeşim telefonda açık konuşamıyordu ama yerinin iyi olmadığından hep yakınıyordu" demişti.