Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

AKP, CHP, MHP Dersim'e karşı birleşti

 ANKARA - Meclis Genel Kurul’unda BDP’nin "Dersim katliamıyla" ilgili "soykırım" ifadesini içeren araştırma önergesine AKP, CHP ve MHP ortak tepki gösterdi. BDP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, ailesinden 24 kişiyi kaybetmiş birisi olarak önergeyi verdiğini belirterek ve itirazlar varsa arşivlerin açılması gerektiğini söyledi.

Meclis Genel Kurulu’nda Torba tasarının görüşmelerine dokuzuncu bölüm üzerinden devam edilirken, görüşmelere geçilmeden önce BDP’nin "Dersim’de yaşanan olaylara" ilişkin araştırma önergesi okundu.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, önergenin okunmasına tepki gösterirken, gerekçesinde yer alan "soykırım" ifadesine tepki gösterdi. Şandır, önergenin gerekçesinde yer alan ifadelerin millete hakaret anlamı taşıyacağını, bu nedenle Meclis’te işleme alınmaması gerektiğini kaydetti.

BDP Milletvekili Şerafettin Halis ise yerinden söz alarak araştırma önergesini, ailesinden 24 kişiyi kaybetmiş birisi olarak verdiğini ve itirazlar varsa arşivlerin açılması gerektiğini söyledi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da söz alarak “Resmi kayıtlara rağmen bir şeyi külliyen yok saymak kabul edilemez” dedi. 

BDP’nin araştırma önergesine CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da tepki gösterdi. Anadol, "Dersim olayları"nı tartışmadığını ancak Türkiye Cumhuriyeti’ni soykırımla suçlamanın iyiniyetli olmadığını söyledi. Anadol, bunun hukuken ve siyaseten yanlış olduğunu kaydetti. 

MHP ve CHP’nin itirazlarının yanı sıra AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da söz alarak önergeye tepki gösterdi. Bozdağ, BDP’lilerin önergesinde yer alan “soykırımın bir iddia değil, millete yönelik bir iftira olduğunu” kaydederek Meclis Başkanlık Divanı’ndan milleti yaralayan, inciten önergenin işleme alınmaması ve düzeltilmesi için sahiplerine iade edilmesini istedi. Birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut ise önergenin Meclis Başkanlığı tarafından değerlendirildiğini, gerekçede yer alanların ise sadece iddiadan ibaret olduğunu vurguladı. Yakut “Soykırım iddiasını kabul etmek sözkonusu olamaz” dedi

ANF