Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Şerafettin Halis; Sosyalist hareketleri Selamlıyorum Kamer Genç; Buraya Çıkıp yabancı Bir Dille Konuşulmasında Rahatsız Oluyorum

İnsan Hakları Evrensel Bidirgesinin kabul edilişinin 62 .yıldönümü nedeniyle  bugün mecliste yapılan konuşmalarda  Avrupa saatiyle saat 16.00 da  Dersim Milletvekili Sayın Şerafettin Halis ve Tunceli Milletvekili sayın Kamer Genç’te birer konuşma yaptılar.

Konuşmaları dikkatle dinlerken  ilk önce kürsüye çıkan Şerafettin Halis’in Türkiye’de İnsan haklarının gasp edildiği düşünce ve basın özgürlüğünün olmadığını, Siyasi düşüncelerinden dolayı Mahir’lerin Kızıldere’de katledildiklerini, Silahsız Deniz’lerin İdam edildiklerini,İbrahim Kaypakkaya’nın  bedeninin işkencede parça parça edildiğini cezaevlerinde bu baskıların ve işkencelerin hala devam ettiklerini belirtti.Memlekette sol düşüncede olanlar sürekli baskı ve işkencelere maruz kalmaktadır. Basın Özgürlüğünün olmadığını kürt dilinde yayın yapan bir çok gazete ve dergilerin kapatıldığını,Türkiye sosyalist hareketlerini bu mücadelelerinden dolayı selamladığını ve yanlarında olacağını belirtti.

Tunceli milletvekili Sayın Kamer Genç mecliste konuşmasına; burası yemin ettiğimiz bir parlemento ve bu memleketin bir dili var onunla konuşmak zorundayız, yabancı bir dille çıkıp burada konuşulanlardan rahatsızlık duyuyorum dedi. Kamer genç kürtçe konuşmanın kendisini rahatsız ettiğini kürtçe anlamadığını kendi dilininde “Dersim Dili” olduğunu belirtti. Anadolu toprağını almak için yabancı güçler hertürlü oyunu oynamaktadırlar, İnsan Haklarının konuşulduğu böylesi önemli bir günde yaşanılan sıkıntıları dile getireceğine Kamer genç kürtçeden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi,üstelik Dersim’de “dersimce” diye bir dildende bahsetti acaba bu bilinmeyen dilde neyin nesi!! Diye biri sorsa Kamer Bey’e zoruna gitmeyecek mi? Yani “Dersimce” derken “Zazaca” demek istediğini herkes anlar ama Kamer kürtçeden rahatsızlığını dile getirerek bu memleketi hep birlikte kurtardık ggibisinden laflar ederek TC nin kürtlere ve özeldede dersimlilere uyguladığı tüm baskı zulüm ve yasaklarıda keyif alarak kabul etmiş görünüyordu.

Ben bu meclisin başkanlığını yaparken burada türkçe dışında kimse kalkıp yabancı bir dille konuşamazdı  imasını veren Kamer bu devleti kim savunacak!! Derken DTP milletvekillerini kendince hedef gösteriyordu.

Sayın Kamer Genç ben bir dersimliyim ve kürdüm ana dilimde kürtçedir sende dersimlisin ana dilinde “dersimcedir” biliyorum ,ki bana göre “dersimce” diye bir dil yoktur buna “zazaca”demek daha doğru olacaktır sen bunuda kabul etmiyorsun buda senin ayıbındır.Şimdi bırakalım genel kürt katliamlarını sadece Dersim’i baz alırsak CHP gibi geçmişi alevi katliamlarıyla dolu bu partide şimdide onların politikalarına uygun olarak Kılıçdaroğlu ile birlikte kürtçeye karşı tavır alıyor resmen düşmanlık ediyorsun.Bizler kendi dilimizide inancımızıda etnik yapımızıda koruyan on larla gurur duyan bir halkız,mevki uğruna bu değerleri çarçur eden sizin gibi seçilmişleri protesto etmekten başkada bir yol bulamıyorum. Ayrıca sizi oraya yollayan gerçekten yüreği  dersimli hemşehrilerim adınada üzüldüğümü belirtmek isterim.

Tarih her zaman onurlu duruşlarıyla halkının yanıda olanların adını beyaz sayfalarına yazmıştır, Sayın Şerafettin Halis yaptığı bu konuşmasıyla hem kürt halkının hemde Türkiye devrimci hareketlerinin gönlünde ve yanında yerini almıştır,aynı memlekette olan ve kendisini hertürlü şekle sokmaktan kaçınmayan konuşmalarında kürt halkının ana dilini inkar edecek kadar düşen ve bu konuşmalardan rahatsız olduğunu söyleyecek kadar gericileşen türk şovenciliğine aday Kamer Genç ise tarihin kara sayfalarına adını şimdiden yazdırmış bulunmaktadır.

Son zamanlarda Dersim üzerine yaratılan tartışmalarda çıkan görüşlerin birer yansıması aslında bugün mecliste farkında olunmasada yaşandı,bir yandan onurlu ve devrimci duruşuyla Şerafettin Hoca diğer yandan şoven duygularla yüklenmiş kürtçeden rahatsız olmuş  türk savcı Kamer...Dersimliler bundan sonraki seçimlerde dahada dikkatli olmak durumundalar yoksa dersim halkını katleden zihniyetler dersimin içinden kaynaya kaynaya gelmektedir ve bu tehlike çok büyük....

Ali Haydar Gürbüz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.