Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Türkiye Dini Özgürlükleri Kısıtlayan 16 Ülke Arasında

Amerika Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu tarafından hazırlanan yıllık raporda, Türkiye İran, Suudi Arabistan, Sudan ile birlikte "kaygı duyulan" 16 ülke arasında yer aldı.Amerika Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu, 2012 raporunda Türkiye'yi dini hakların ihlal edildiği ülkeler arasına aldı.

Washington Post'un haberine göre, "Dini özgürlükler üzerinde sistemli ve korkunç bir kısıtlama var" denilen raporda Türkiye "kaygı duyulan" 16 ülke arasında yer aldı.

Rapora göre, Türkiye gayrimüslim grupları din adamı yetiştirme konusunda kısıtlıyor ve ibadet yerlerini sahipleniyor.

Dini özgürlükler açısından kaygı duyulan diğer ülkeler arasında Kuzey Kore, İran, Irak, Vietnam, Mısır, Nijerya, Pakistan, Çin, Suudi Arabistan, Sudan, Türkmenistan, Tacikistan,Özbekistan ve Vietnam bulunuyor.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan Associated Press'e verdiği demeçte, komisyonun tavrının haksız olduğunu savundu. Büyükelçi Tan, "Dini özgürlük raporundaki ülkenin Türkiye olmadığını her hangi tarafsız bir göz kısa sürede anlar" dedi.

Tan, Türkiye'nin geçen yıldan itibaren azınlık ve gayrimüslimlere ait vakıf ve ibadet yerlerini geri vermeye başladığını söyledi.

Raporun tamamının bugün açıklanması bekleniyor.