Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dersimli sanatçılardan CHP'li Kamer Genç'e tepki

 DERSİM (DİHA) - CHP Dersim Milletvekili Kamer Genç'in bir gazetede çıkan "biz Türk oğlu Türküz" sözlerine Dersimli sanatçılardan da tepki geldi. Sanatçılar, "Biz sanatçılar dilimize, kültür-sanat ve edebiyatımıza dönük bu inkarcı yaklaşımları hangi siyasi oluşum tarafından yapılırsa yapılsın ret ediyoruz. 'Aslını inkar eden bu haramzadeliği' kabul etmiyor ve kınadığımızı belirtiyoruz" dedi.

                                                                      .

CHP Dersim Milletvekili Adayı Kamer Genç'in bir gazetede sarf ettiği sözleri nedeniyle Dersim'de sivil toplum örgütleri, akil İnsanlarından sonra Dersimli sanatçılardan da büyük tepki geldi. Yeraltı Çarşısı üzerinde toplanan sanatçılar, Seyit Rıza anıtına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca "Asimilasyoncu vekil istemiyoruz" sloganları atılırken, Seyit Rıza Büstü önünde enstrümanlarıyla bir araya gelen Dersimli, müzisyen, tiyatrocu, Sinemacı, Şair ve edebiyatçılar adına Sanatçı Deniz Deman açıklama yaptı. Kamer Genç'in sar ettiği sözlerin sanat çalışmalarına büyük bir hakaret olarak kabul ettiklerini belirten Deman, "Biz aşağıda imzası bulunan Dersimli sanatçılar ve edebiyatçılar Kamer Genç'in Dersim ile ilgili yaptığı 'Biz Dersimliler Kürt değiliz! Çünkü Kürtler Şafii olur. Biz Şafii miyiz? Biz Türk oğlu, Türk'üz!' açıklamalarını, yıllardır yaptığımız Kürtçe sanat çalışmalarına hakaret olarak algılıyoruz. CHP milletvekili Kamer Genç'in sarf ettiği bu sözlerini Dersim'e ve Kürtlere dönük sürdürülen asimilasyoncu zihniyetin bir parçası olarak görüyoruz. Söz konusu kişi ve partisinin bu zihniyetine göre yıllarını Kürt müziğine, sinemasına, tiyatrosuna ve şiirine adamış biz sanatçılar ve edebiyatçılar Dersim'e ihanet ediyoruz" dedi.

                                                                      .

'Esefle kınıyoruz'

                                                                      .

Yüzyıllardır bu halkın öz kültürü ve anadilini bugüne kadar koruması için büyük bedeller ödendiğine dikkat çeken Deman, "Artık devletin bile itiraf ettiği ve vazgeçme noktasına geldiği bu politikaların Dersimli bir milletvekili tarafından bu şekilde savunulmasını esefle karşılıyoruz. Bu zihniyet Kırmançki bir pankarta bile tahammül edememektedir. Kırmancki kitap kaleme almış bir adayın bu dilde bir pankarta tahammül göstermeyen partisiyle ilişkisi de trajiktir. Kürt halkının dişiyle tırnağıyla büyük bedeller ödeyerek kazandığı bazı haklarının bu şekilde ayaklar altına alınması kabul edilemez" diye konuştu.

                                                                       .

'Ucubeden ne farkın var?'

                                                                       .

Deman, Ferhat Tunç'un sanatına ve kültürü için verdiği mücadelesine hakaret eden Kamer Genç'in aslını inkar eden haramzadeliğini kabul etmeyeceklerini ifade etti. Deman, "Bu yaklaşımın bir sanat eserine 'ucube' deyip yıktıran zihniyetten hiç bir farkı yoktur. Bugün Dersim'i Dersim yapan onun kültürü, tarihi ve sarkılarıdır. 90 yıllık asimilasyon karşısında eğer Dersim'den geriye bir şey kalmışsa bu Mahmut Baranların, Firik Dedelerin, Sılo Qızların, Zeynel Kahramanların, Sili Kayaların, Sey Qajilerin anadilleri ile yaptıkları şarkıların sayesindedir. Bir halkın belleğini taşıyan, onun kültürünü yaşatan ve geliştiren, özünü koruyan sanat ve sanatçıdır.Biz sanatçılar dilimize, kültür-sanat ve edebiyatımıza dönük bu inkarcı yaklaşımları hangi siyasi oluşum tarafından yapılırsa yapılsın ret ediyoruz. 'Aslını inkar eden bu haramzadeliği' kabul etmiyor ve kınadığımızı belirtiyoruz" diye konuştu.

                                                                          .

Açıklamanın ardndan enstrüman eşliğinde topluca "Dayê Dayê" kürtçe'nin Zazaca lehçesinde şarkı seslendirildi.

Kamer genç'in sarfettiği sözlere tepki gösteren ve basın açıklamasına katılan sanatçıların isimleri şöyle: "Deniz Deman, Kazim Öz, Emirali Yağan, Ali İhsan Doğan, İnan Arin Arslan, Caner Canerik, Rozerin Kahraman, Çayan Demirel, Mikail Aslan, Aynur Doğan, Metin Kahraman, Ali Baran, Hozan Diyar, Şengül Pak, Erdal Ceviz, Alişan Önlü, Erdoğan Emir, Özgür Fındık, Cemil Koçgün, Mehmet Ekici, Hozan Cömert, Belgin Cengiz, Pinar Yıldız, Zele Mele, Abidin

Biter, Gulê, Uğur Beycan, Laşer Güney, Burhan Gündoğan, Erkan Eslek, Özgün E. Bulut, Ahmet Cemil"

 

dha-Ferit Demir