Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kürt kadın tutsak idam tehdidi altında

Kürt kadın tutsak idam tehdidi altında
sirinelemhulu iranidam
İran'ın başkenti Tahran'da iki yıl önce tutuklanan Şirin Elem Hulu'nun avukatı müvekkili hakkında idam cezası verildiğini bildirdi. İran rejiminin idam cezası verdiği Kürt siyasi tutsakların sayısı 18'e çıktı.

2007 yılında PJAK militanı Hasan Hikmet Demir'in işkence edildikten sonra yaralı bir şekilde idam edilmesi ardından Tahran'da tutuklanan Şirin Elem Hulu hakkında ömür boyu hapis cezası verildiği ailesine bildirilmişti. Ancak avukatı PJAK üyesi olmakla suçlanan müvekkili Hulu hakkındaki cezanın idam olduğunu açıkladı. Avukat, cezanın bir hafta önce tebliğ edildiğini belirtti.

Doğu Kürdistan'ın Mako kenti nüfusuna kayıtlı olan 28 yaşındaki Hulu, işkencesi ile ünlü Tahran'daki Evin cezaevinde tutuklu bulunuyor.

İran rejimi Kürt tutsaklara yönelik baskılarını her geçen gün arttırıyor. Aralık ayından bu yana en az iki Kürt siyasi tutsak idam edilirken, ölüm koridorlarında bekleyen Kürt siyasi tutsakların sayısı da 18'e yükseldi. Şirin Elem Hulu hakkında verilen idam cezaıs ile birlikte idam mahkumu Kürt siyasi kadın tutsakların sayısı da 2'ye çıktı. Daha önce PJAK davasından tutuklu Zeyneb Celaliyan hakkında idam cezası verilmişti.

Bu arada idam cezasına tepkiler de giderek artıyor. Uluslararası Af Örgütü, İran rejimi tarafından PJAK'lı tutsak Fesih Yasemini'nin idam edilmesini kınayarak, idam mahkumu Kürt tutsakların infazının durdurulması için çağrıda bulundu. Af Örgütü 6 Ocak günü idam edilen PJAK'lı Fesih Yasemini'nin cenazesinin de halen ailesine verilmediğini kaydetti.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi BDP'li Akın Birda da İran'ın PJAK'lılara yönelik son dönemlerde artan idamları durdurması için İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'a mektup gönderdi. Türkiye-İran Parlamento Dostluk Grubu üyeliğini de yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Ahmedinecad'a gönderdiği mektupta, 11 Kasım'da İhsan Fetahiya'nın idam edilmesini örnek göstererek sırada bir çok idamın olduğunu hatırlattı. Birdal, idamların durdurulmasını talep etti.

İdam cezası alan 18 siyasi tutsağın isimleri şöyle:

PJAK DAVASINDAN MAHKUM OLANLAR

1-Ferzad Kemanger (Öğretmen)

2-Ferhad Wekili (Öğretmen)

3-Eli Heyderiyan (Öğretmen)

4-Hebibulla Letifi (Öğrenci)

5-Rustem Arkiya

6-Zeyneb Celaliyan

7-Enwer Rustemi

8-Seyd Sami Huseyni

9- Seyd Cemal Muhemedi

10-Huseyin Xizri

11- Şirin Elem Hulu

DİĞER KÜRT SİYASİ TUTSAKLAR:

12-Şerko Maarfi

13-Mistefa Selimi Eyluyi

14-Mehemed Emin Aguşi

15-Reşîd Axkendî

16-Ehmed Puladxanî

17-Hesen Talî

18-Îrec Mihemedi

ANF