Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Ebadi’den BM’ye çağrı

İran’da kadınlar için yasak üstüne yasak getiriliyor. “İslam Devrimi”nin ardından kadınları toplumsal yaşamdan koparan ve eve kapatan yasalar çıkartılmaya devam ediyor. İran’da 30’u aşkın üniversitenin çok sayıda bölümüne kadınların alınmamasını öngören karar yürürlüğe girdi ve artık kadınlar sınırlandırılarak okumaya çalışacak. Çıkartılan yasanın ardından kadın öğrencilerin kabul edilmeyeceği yaklaşık 80 bölüm arasında, fen dalları başı çekiyor. Ancak İngiliz dili ve edebiyatı, tercümanlık, otel yönetimi, arkeoloji, işletme, eğitim ve danışmanlık gibi alanlarda da yasak getirildi. İran, dünyada üniversiteli kadın öğrenci sayısının erkeklerden fazla olduğu sayılı ülkelerden biri; İran, Ortadoğu’da da kadınlara üniversite kapılarını açan ilk ülkelerden biriydi.
Amaç kadınları eve kapatmak
Pek çok kaynağa göre İran’da üniversitelilerin yüzde 60’ı kadın. Aralarında Ahvaz ve Tahran’ın da bulunduğu kimi köklü üniversitelerdeki yönetimler, kararlarını bazı bölümlerin “yalnızca erkeklere uygun” olduğunu söyleyerek açıklıyor.
Bazı bölümlere de bundan böyle yalnızca kadın öğrencileri alacaklarını vurgulayan üniversiteler, dolayısıyla amacın kadınları uzaklaştırmak olmadığını savunuyor. Bilim Bakanı Kamuran Danışcı da üniversitelerin yüzde 90’ının kadın öğrencileri kabul etmeye devam edeceğini söylemiş, ancak “harem-selamlık” uygulamasından ahlakı koruma uygulaması olarak söz etmişti.
Ebadi’den BM’ye çağrı
Ülkenin Nobel ödüllü insan hakları eylemcisi Şirin Ebadi ise BM genel sekreterine yolladığı bir mektupta söz konusu yasağa dikkat çekmiş ve bu son kararı “kadınların kamu alanındaki tutkulu varlıklarını sindiremediği için onları evlerine döndürmeye çalışan İslam Cumhuriyeti’nin yeni politikasının bir parçası” diye nitelemeşti.
İran’da kadınların üniversitelerdeki başarısı aslında, 1978’de başlayan ve 1979’da iktidarı mollaların almasıyla sonuçlanan “İslam Devrimi”nin bir sonucu olarak görülüyor.