Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Ayşe Ana’nın duası oğlu için

Çatışmalı ortam en çok annelerin yüreğini yakıyor. Çünkü anneler evlatlarını ya savaşta yitiriyor, ya da hasretini çekiyor. Tıpkı  85 yaşındaki Ayşe Kaplan gibi Ayşe Ana, 20 yıldır PKK’de olan oğlunun yolunu gözleyor. Tek dileği ise son bir  kez oğlunu görebilmek.

Duası barış için...
Kürt anneleri savaşta her ne kadar bütün varlıklarını kaybetseler de umutla ayakta kalma mücadelesini başarıyla veriyorlar. 85 yaşındaki Ayşe Kaplan’ın, yaşına rağmen evinin her köşesinde işlediği boncuklar, hayata hangi umutla tutunduğunun göstergesi gibi. Ayşe ana 20 yıldır PKK’de olan oğlunu görmüyor. Mêrdîn (Mardin) Kerboran (Dargeçit) ilçesi Girdara köyünde doğan ve 40 yıldan bu yana Manisa Turgutlu’da yaşayan Ayşe Kaplan’ın yaşama umudu, onu tanıyan herkesin de takdirini topluyor. Eşi Ahmet Kaplan’ı yıllar önce kaybeden, diğer çocukları ise evlenip yanından ayrılan Ayşe Ana’nın gözü kulağı 1992’den bu yana PKK’de olan oğlu Şefik’te. Turgutlu’da herkesin tanıdığı Ayşe Ana’nın oğlu Şefik, o dönem Halkın Emek Partisi’nin (HEP) Turgutlu’daki kurucularından olmasından dolayı politikayla sürekli iç içe olmuş. Şu an yaşı ilerlediği için pek fazla mitinglere gidemediğini ifade eden Ayşe ana, daha önceleri tüm miting ve eylemlere gittiğini ve kendi hazırladığı kesk û sor û zer takılar, fistanlar, kolyeler ve çantalarla süslendiğini belirtiyor.

En büyük dileği oğlunu son kez görmek

Oğluna duyduğu hasretten dolayı tüm odayı baştan sona renkli takı, el işlemeleri ve fotoğraflarla süsleyen Ayşe Ana, en büyük özleminin ölmeden önce oğlu Şefik’i görmek olduğunu söylüyor. Yıllardır süren savaşın son bulması, akan kanın durması için sürekli namaz kıldığını ve dua ederek Allah’a yalvardığını anlatan Ayşe Ana, oğlunu görme umudunun kendisini ayakta tuttuğunu belirtiyor. Oğlu Şefik’i anlatırken duygulanan ve gözleri dolan Ayşe Ana, Şefik’in 3 kız ve 4 erkek çocuk içinde en küçük oğlu olduğunu söylüyor. Oğlunun askerden geldikten sonra dağın yolunu tuttuğunu aktaran Ayşe Ana, bunun üzerine ailesinin hayatının tamamen değiştiğini belirtiyor.

‘Polislerden günlerce işkence gördük’

Oğlunun ardından evlerinin polisler tarafından sürekli basıldığını söyleyen Ayşe Ana, günlerce işkence gördüklerini anlatıyor. Oğlu Şefik ile ilgili çeşitli dönemlerde gazetelerde çıkan haberleri ve fotoğrafları gördüğünü ve bunları alarak duvara yapıştırdığını ifade eden Ayşe Ana, polislerin ara ara evlerini basmaya devam ettiğini ve Şefik’in nerede olduğunu sorduklarını ifade ediyor. Ayşe Ana, eşinin oğlunu görmeye gitmeye hazırlandığı bir zamanda oğluna ve toprağına olan özleminden dolayı geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini anlatıyor acılı yüreğiyle.

Ülkeye mutlaka barışın geleceğini, bu konuda umutlu olduğunu belirten Ayşe Ana, ölmeden önce bu duasının gerçekleşmesini ve herkesin kendi evladına sarılarak hasret giderdiğine şahit olmak istediğini söylüyor.